Apple iPad Pro 12.9-inch (2018) vs Apple iPhone 13 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 12.9-inch (2018) | Apple iPhone 13 Pro |
|
Released
·
Nov 07, 2018
|
Released
·
Sep 24, 2021
|
|
12.9-inch · 2732x2048px
|
6.1-inch · 2532x1170px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
9720 mAh
|
3095 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 30, 2018 | Sep 14, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $999 4GB/256GB - $1299 4GB/512GB - $1749 4GB/1000GB - $1749 |
6GB/128GB - $999 | €1150 6GB/256GB - $1099 6GB/512GB - $1299 6GB/1024GB - $1499 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.04 x 8.46 x 0.23 inches 280.4 x 214.9 x 5.8 mm |
5.78 x 2.81 x 0.30 inches (~0.44 inches with camera bump) 146.7 x 71.5 x 7.65 mm (~11.25 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 22.26 oz / 631.0 g LTE version - 633 g |
7.20 oz / 204.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Glass Frame: Stainless steel |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Gray, Silver | Graphite, Gold, Silver, Sierra Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.9-inch, 85.51% screen-to-body | 6.1-inch, 87.24% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 600 nits | OLED, Variable 10-120Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2732x2048px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2532x1170px, 19.5:9 ratio, 457 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A12X Bionic APL1083 (7 nm) | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Vortex and Tempest |
Hexa-core 2x3.23GHz Avalanche 4x1.82GHz Blizzard |
| GPU | |
| Apple 7-core GPU | Apple GPU 5-core |
| Memory | |
| 4GB/64GB 4GB/256GB 4GB/512GB 4GB/1000GB |
6GB (LPDDR4X)/128GB (NVMe) 6GB/256GB 6GB/512GB 6GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iOS (13.x, 12.x) | iOS (18.x, 17.x, 16.x, 15.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2300 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5732 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2659 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2080 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 9720 mAh, Li - Polymer | 3095 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 3min
Browsing
14h 44min
Video
8h 26min
Gaming
8h 5min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (Sapphire crystal lens cover, Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F1.8 |
12 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Aperture size: F1.5 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.65'' Pixel size: 1.9 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F1.8 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
|
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 77 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
|
| Flash | |
| Quad LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Video light, EIS, Video calling, Video sharing |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 7 MP (HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
12 MP (Time-of-Flight (ToF), EIS, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
136
Overall
138
Photo
135
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling), Tethering, Computer sync, OTA sync, AirDrop | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| LTE version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| LTE version - 34, 38, 39, 40, 41, 46 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 International version - 34, 38, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| LTE version - 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 6 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 14, 2021 FCC ID value: BCG-E4000A | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.96 W/kg Body: 1.45 W/kg Simultaneous Transmission: 0.96 W/kg Wireless Router: 0.96 W/kg |
|
Alternative variants
with 1000 GB storage
| Memory | 1000GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1749 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1099 |
with 256 GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1299 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1299 |
with 512 GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1499 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1499 |
variant with LTE
| Weight | 22.33 oz / 633.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 46 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | Yes |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
| TDD Bands | 34, 38, 40, 41, 42, 48 |
Discover more
|
|