Apple iPad Pro 12.9-inch (2018) vs Apple iPhone 12 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 12.9-inch (2018) | Apple iPhone 12 Pro |
|
Released
·
Nov 07, 2018
|
Released
·
Oct 23, 2020
|
|
12.9-inch · 2732x2048px
|
6.1-inch · 2532x1170px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
9720 mAh
|
2815 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 30, 2018 | Oct 13, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $999 4GB/256GB - $1299 4GB/512GB - $1749 4GB/1000GB - $1749 |
6GB/128GB - $1000 | €1150 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.04 x 8.46 x 0.23 inches 280.4 x 214.9 x 5.8 mm |
5.78 x 2.82 x 0.29 inches (~0.40 inches with camera bump) 146.7 x 71.6 x 7.4 mm (~10.14 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 22.26 oz / 631.0 g LTE version - 633 g |
6.66 oz / 189.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Glass Frame: Stainless steel |
| Resistance | |
| Water, Splash, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Gray, Silver | Pacific blue, Gold, Silver, Graphite |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.9-inch, 85.51% screen-to-body | 6.1-inch, 86.93% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 600 nits | OLED, 60Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2732x2048px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2532x1170px, 19.5:9 ratio, 457 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A12X Bionic APL1083 (7 nm) | Apple A14 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Vortex and Tempest |
Hexa-core 3100 MHz |
| GPU | |
| Apple 7-core GPU | Apple 4-core GPU |
| Memory | |
| 4GB/64GB 4GB/256GB 4GB/512GB 4GB/1000GB |
6GB (LPDDR4)/128GB (NVMe) 6GB/256GB 6GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iOS (13.x, 12.x) | iOS (18.x, 17.x, 16.x, 15.x, 14.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2053 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4442 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2257 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1767 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 9720 mAh, Li - Polymer | 2815 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| USB Power Delivery Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 2min
Browsing
12h 35min
Video
6h 48min
Gaming
6h 46min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (Sapphire crystal lens cover, Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F1.8 |
12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| Quad LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Video light, EIS, Video calling, Video sharing |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Video light |
| Front | |
| 7 MP (HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
12 MP (Time-of-Flight (ToF), EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling), Tethering, Computer sync, OTA sync, AirDrop | NFC, UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave | |
| LTE Bands | |
| LTE version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| LTE version - 34, 38, 39, 40, 41, 46 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| LTE version - 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 16 (1000/150 Mbit/s) | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
with 1000 GB storage
| Memory | 1000GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1749 |
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1100 |
with 256 GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1299 |
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1300 |
with 512 GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1499 |
variant with LTE
| Weight | 22.33 oz / 633.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 46 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | Yes |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID |
Discover more
|
|