Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) vs Huawei MatePad Pro 12.2 (2025) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) | Huawei MatePad Pro 12.2 (2025) |
|
Released
·
May 07, 2024
|
Released
·
May 15, 2025
|
|
11.0-inch · 2420x1688px
|
12.2-inch · 2800x1840px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
8160 mAh
|
10100 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 07, 2024 | May 15, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - $999 | €999 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches 249.7 x 177.5 x 5.3 |
10.68 x 7.19 x 0.22 inches 271.3 x 182.5 x 5.5 mm |
| Weight | |
| 15.73 oz / 446.0 g | 17.92 oz / 508.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
|
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Silver, Space Black | Black, Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 82.63% screen-to-body | 12.2-inch, 88.96% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | OLED, 144Hz, 2000 nits |
| Resolution | |
| 2420x1688px, 268 PPI | 2800x1840px, 3:2 ratio, 275 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1925 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 5.5 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M4 | Kirin T92A (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 1x2.5GHz TaishanV123 3x2.15GHz TaishanV120 4x1.6GHz Taishan-Little |
| GPU | |
| Apple 10-core GPU | Maleoon 920 |
| Memory | |
| 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB 8GB/2048GB |
12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (16.x) | HarmonyOS |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1507 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4822 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 1384 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1379 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8160 mAh, Li - Polymer | 10100 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 100.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 16min
Browsing
11h 5min
Video
8h 2min
Gaming
7h 59min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 12 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 | 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| ToF 3D depth sensing | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 12 MP (Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | Album art cover, Background playback |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
With 2TB internal storage
| Memory | 2048GB |
|---|---|
Discover more
|
|