Apple iPad Pro 11-inch (2021) vs Lenovo Tab P11 (Gen 2) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 11-inch (2021) | Lenovo Tab P11 (Gen 2) |
|
Released
·
May 21, 2021
|
Released
·
January 2023
|
|
11.0-inch · 2388x1688px
|
11.5-inch · 2000x1200px
|
|
Triple camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
7540 mAh
|
7700 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 20, 2021 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.75 x 7.03 x 0.23 inches 247.6 x 178.5 x 5.9 mm |
10.59 x 6.67 x 0.29 inches 269.1 x 169.4 x 7.4 mm |
| Weight | |
| 16.44 oz / 466.0 g 5G version - 470 g |
18.34 oz / 520.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
|
| Materials & Colors | |
| Silver, Space Gray | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Storm Grey, Sage | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 85.43% screen-to-body | 11.5-inch, 82.60% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz, 600 nits | IPS LCD, 400 nits |
| Resolution | |
| 2388x1688px, 266 PPI | 2000x1200px, 5:3 ratio, 203 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.9 (Average) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M1 (5 nm) | Mediatek Helio G99 MT6789 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 3100 MHz |
Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Apple 8-core GPU | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 16GB/1024GB 16GB/2048GB |
4GB/64GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| iPadOS (14.x) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7540 mAh, Li - Polymer | 7700 mAh |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
7h 32min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
13 MP Aperture size: F2.4 |
| Second camera | |
| 10 MP (Ultra-wide) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.4 |
|
| Third camera | |
| ToF 3D depth sensing (Depth information) | |
| Flash | |
| Quad LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
Yes |
| Front | |
| 12 MP (Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
|
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou |
| Other | |
| Tethering, Computer sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| DLNA,Wireless screen share,MirrorLink | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation, Video recording | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G version - n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 5G version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 5G version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | |
| 3G Bands | |
| 5G version - 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
With 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 2TB storage
| Memory | 16GB/2048GB |
|---|---|
With 5G
| Weight | 16.58 oz / 470.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
| Location | GPS, A-GPS |
| Other | UMA (Wi-Fi Calling) |
Discover more
|
|