Apple iPad Air (2022) vs Apple iPad 10.2-inch (2021) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Air (2022) | Apple iPad 10.2-inch (2021) |
|
Released
·
Mar 18, 2022
|
Released
·
Sep 24, 2021
|
|
10.9-inch · 2360x1640px
|
10.2-inch · 2160x1620px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 64GB
|
64GB
|
|
7606 mAh
|
8526 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 14, 2021 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.75 x 7.03 x 0.24 inches 247.6 x 178.5 x 6.1 mm |
9.84 x 6.85 x 0.30 inches 250 x 174.1 x 7.5 mm |
| Weight | |
| 16.26 oz / 461.0 g 5G version - 462 g |
17.18 oz / 487.0 g Wi-Fi only - 487 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Silver, Space gray | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.9-inch, 81.23% screen-to-body | 10.2-inch, 74.94% screen-to-body |
| Type | |
| 500 nits | IPS LCD, 60Hz, 500 nits |
| Resolution | |
| 2360x1640px, 264 PPI | 2160x1620px, 4:3 ratio, 265 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | Oleophobic coating, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.12 (Average) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M1 (5 nm) | Apple A13 Bionic APL1W85 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 3100 MHz |
Hexa-core 2650 MHz Lightning and Thunde |
| GPU | |
| Yes | Yes |
| Memory | |
| 8GB/64GB 8GB/256GB |
64GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (15.x) | iPadOS (15.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2279 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 7411 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 4761 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 3429 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7606 mAh | 8526 mAh, Li - Ion |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
11h 40min
Gaming
8h 22min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP Aperture size: F1.8 |
8 MP (Autofocus) Aperture size: F2.4 |
| Video recording | |
| Yes | 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 12 MP | 12 MP (HDR) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 4.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Video recording | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G version - n1, n2, n3, n4, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 5G version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 5G version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5G version - 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Wi-Fi Only
| Weight | 17.18 oz / 487.0 g |
|---|---|
Cellular
| Weight | 16.30 oz / 462.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n4, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
Discover more
|
|