Apple iPad Air (2022) vs Apple iPad 10.2 (2020) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Air (2022) | Apple iPad 10.2 (2020) |
|
Released
·
Mar 18, 2022
|
Released
·
Sep 18, 2020
|
|
10.9-inch · 2360x1640px
|
10.2-inch · 2160x1620px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 64GB
|
3GB · 32GB
|
|
7606 mAh
|
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.75 x 7.03 x 0.24 inches 247.6 x 178.5 x 6.1 mm |
9.87 x 6.85 x 0.30 inches 250.6 x 174.1 x 7.5 mm |
| Weight | |
| 16.26 oz / 461.0 g 5G version - 462 g |
17.46 oz / 495.0 g Wi-Fi only - 490 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Silver, Space gray, Gold | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.9-inch, 81.23% screen-to-body | 10.2-inch, 74.94% screen-to-body |
| Type | |
| 500 nits | IPS LCD, 500 nits |
| Resolution | |
| 2360x1640px, 264 PPI | 2160x1620px, 4:3 ratio, 265 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | Oleophobic coating, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.12 (Average) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M1 (5 nm) | Apple A12 Bionic (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 3100 MHz |
Hexa-core 2x2.5GHz Vortex+ 4x1.6GHz Tempest |
| GPU | |
| Yes | Apple GPU 4 core |
| Memory | |
| 8GB/64GB 8GB/256GB |
3GB/32GB 3GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (15.x) | iPadOS (18.x, 17.x, 16.x, 15.x, 14.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2279 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 7411 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 4761 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 3429 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7606 mAh | Li - Ion |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP Aperture size: F1.8 |
8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 |
| Video recording | |
| Yes | 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 12 MP | 1.2 MP (HDR) Video capture: 720p |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 4.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G version - n1, n2, n3, n4, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 5G version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 5G version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5G version - 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
Cellular
| Weight | 16.30 oz / 462.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n4, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
Wi-fi Only
| Weight | 17.28 oz / 490.0 g |
|---|---|
Discover more
|
|