Apple iPad Air (2020) vs Apple iPad 11th Gen (A16, 2025) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Air (2020) | Apple iPad 11th Gen (A16, 2025) |
|
Released
·
Oct 16, 2020
|
Released
·
Mar 12, 2025
|
|
10.9-inch · 2360x1640px
|
10.9-inch · 2360x1640px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
4GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
7698 mAh
|
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 15, 2020 | Mar 04, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $729 4GB/256GB - $879 Wi-Fi only version - $599 |
$349 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.75 x 7.03 x 0.24 inches 247.6 x 178.5 x 6.1 mm |
9.79 x 7.07 x 0.28 inches 248.6 x 179.5 x 7 mm |
| Weight | |
| 16.23 oz / 460.0 g Wi-Fi only version - 458 g |
16.97 oz / 481.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Rose gold, Space gray, Silver, Green, Sky blue | Silver, Blue, Pink, Yellow |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.9-inch, 81.23% screen-to-body | 10.9-inch, 80.44% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz, 500 nits | IPS LCD, 60Hz, 500 nits |
| Resolution | |
| 2360x1640px, 264 PPI | 2360x1640px, 264 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 529 (Poor) |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A14 Bionic (5 nm) | Apple A16 Bionic (4 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core Firestorm and Icestorm |
|
| GPU | |
| Apple 4-core GPU | Apple GPU 4-core |
| Memory | |
| 4GB/64GB 4GB/256GB |
6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| iPadOS (14.x) | iPadOS (18.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2464 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5837 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2538 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2284 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| Li - Ion | 7698 mAh |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
4h 36min
Browsing
10h 17min
Video
6h 20min
Gaming
7h 42min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF, BSI sensor) Aperture size: F1.8 | 12 MP Aperture size: F1.8 |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, EIS |
Yes |
| Front | |
| 7 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling) | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | eSIM |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $879 |
Wi-Fi only
| Weight | 16.16 oz / 458.0 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $599 |
Wi-Fi only with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Weight | 16.16 oz / 458.0 g |
| Prices (MSRP) | $749 |
Discover more
|
|