Apple iPad Air 11-inch (M3, 2025) vs Google Pixel 10 Pro XL Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Air 11-inch (M3, 2025) | Google Pixel 10 Pro XL |
|
Released
·
Mar 12, 2025
|
Released
·
Aug 28, 2025
|
|
11.0-inch · 2360x1640px
|
6.8-inch · 2992x1344px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
16GB · 256GB
|
|
7606 mAh
|
5200 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 04, 2025 | Aug 20, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $599 | €699 8GB/512GB - $829 8GB/1024GB - $1329 |
16GB/256GB - $1199 | €1689 16GB/512GB - $1319 | €1429 16GB/1ТБ - $1549 | €1689 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.75 x 7.03 x 0.24 inches 247.6 x 178.5 x 6.1 mm |
6.41 x 3.02 x 0.33 inches (~0.49 inches with camera bump) 162.8 x 76.6 x 8.5 mm (~12.5 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 16.23 oz / 460.0 g | 8.18 oz / 232.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Space Gray, Starlight, Purple, Blue | Jade, Moonstone, Obsidian, Porcelan |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 82.73% screen-to-body | 6.8-inch, 89.28% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz, 500 nits | OLED, 120Hz, HDR, 3300 nits |
| Resolution | |
| 2360x1640px, 261 PPI | 2992x1344px, 20:9 ratio, 482 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 536 (Poor) | 2822 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M3 | Google Tensor G5 (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 1x3.78GHz Cortex-X4 5x3.05GHz Cortex-A725 2x2.25 GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Apple GPU 9-core | PowerVR DXT |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB |
16GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 3.1) 16GB/512GB 16GB/1TB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (18.x) | Android (16), up to 7 OS updates |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 3017 | 2316 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 11728 | 6260 |
| 3D Mark High | |
| 5177 | 3355 |
| 3D Mark Low | |
| 3262 | 2580 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7606 mAh | 5200 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi2 wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W Wireless: 25.0W |
|
Battery Life Estimate
4h 18min
Browsing
9h 35min
Video
6h 45min
Gaming
5h 12min
Battery Life Estimate
6h 58min
Browsing
19h 41min
Video
10h 0min
Gaming
4h 35min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.22 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 1.2 μm |
| Second camera | |
| 48 MP (Ultra-wide) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2.55" |
|
| Third camera | |
| 48 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 113 mm Sensor size: 1/2.55" |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 12 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
42 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
151
Overall
162
Photo
140
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n258, n260, n261, mmWave |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| eSIM | Nano SIM, eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jul 14, 2025 FCC ID value: A4RG45RY | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.99 W/kg Body: 0.99 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg |
|
Alternative variants
Wi-fi Only
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €829 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €1329 |
Discover more
|
|