Apple iPad (2020) vs Xiaomi Poco F3 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad (2020) | Xiaomi Poco F3 |
|
Released
·
Sep 18, 2020
|
Released
·
Mar 27, 2021
|
|
10.2-inch · 2160x1620px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
3GB · 32GB
|
6GB · 128GB
|
|
8827 mAh
|
4520 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 15, 2020 | Mar 22, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 3GB/32GB - $459 3GB/128GB - $559 Wi-Fi only version - $329 |
6GB/128GB - €349 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.87 x 6.85 x 0.30 inches 250.6 x 174.1 x 7.5 mm |
6.44 x 3.01 x 0.31 inches 163.7 x 76.4 x 7.8 mm |
| Weight | |
| 17.46 oz / 495.0 g Wi-Fi only version - 490 g |
6.91 oz / 196.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Silver, Space gray, Gold | Arctic white, Night black, Deep Ocean blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.2-inch, 73.86% screen-to-body | 6.7-inch, 85.89% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 500 nits | AMOLED, 120Hz, HDR, 1300 nits |
| Resolution | |
| 2160x1620px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A12 Bionic APL1W81 (7 nm) | Snapdragon 870 SM8250-AC (7 nm) |
| Processor | |
| Quad-core Vortex and Tempest |
Octa-core 3200 MHz Kryo 585 |
| GPU | |
| Apple G11P | Adreno 650 |
| Memory | |
| 3GB/32GB 3GB/128GB |
6GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (14.x) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8827 mAh, Li - Ion | 4520 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge, USB Power Delivery | |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
11h 13min
Gaming
4h 50min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 |
48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Third camera | |
| 5 MP (Macro, Autofocus) Aperture size: F2.4 Focal Length: 50 mm Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video, EIS | 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 1.2 MP (HDR) Video capture: 720p |
20 MP (HDR, Slow-motion videos) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling) | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n41, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 01, 2021 FCC ID value: 2AFZZK11AG | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.06 W/kg Body: 0.72 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.98 W/kg |
|
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $559 |
with 256GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €399 |
Wi-Fi only
| Weight | 17.28 oz / 490.0 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $329 |
Wi-Fi only with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Weight | 17.28 oz / 490.0 g |
| Prices (MSRP) | $429 |
Discover more
|
|