Apple iPad 10.2-inch (2021) vs Samsung Galaxy Tab S7 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad 10.2-inch (2021) | Samsung Galaxy Tab S7 |
|
Released
·
Sep 24, 2021
|
Released
·
Aug 21, 2020
|
|
10.2-inch · 2160x1620px
|
11.0-inch · 2560x1600px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
64GB
|
6GB · 128GB
|
|
8526 mAh
|
8000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 14, 2021 | Aug 05, 2020 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.84 x 6.85 x 0.30 inches 250 x 174.1 x 7.5 mm |
9.99 x 6.51 x 0.25 inches 253.8 x 165.3 x 6.3 mm |
| Weight | |
| 17.18 oz / 487.0 g Wi-Fi only - 487 g |
17.71 oz / 502.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
|
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Silver, Space gray | Phantom navy |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.2-inch, 74.94% screen-to-body | 11.0-inch, 83.62% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz, 500 nits | LCD, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2160x1620px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2560x1600px, 16:10 ratio, 274 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | HDR support, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A13 Bionic APL1W85 (7 nm) | Snapdragon 865+ SM8250-AB (7 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core 2650 MHz Lightning and Thunde |
Octa-core 3000 MHz Kryo 585 |
| GPU | |
| Yes | Adreno 650 |
| Memory | |
| 64GB | 6GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1000 GB |
| OS | |
| iPadOS (15.x) | Android (11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8526 mAh, Li - Ion | 8000 mAh |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
11h 40min
Gaming
8h 22min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) Aperture size: F2.4 |
13 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| Dual LED | |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video, EIS |
Yes |
| Front | |
| 12 MP (HDR) | 8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling) | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Video recording | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM |
Alternative variants
Wi-Fi Only
| Weight | 17.18 oz / 487.0 g |
|---|---|
with 256GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
with 512GB storage
| Memory | 8GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|