Apple iPad 10.2-inch (2021) vs Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad 10.2-inch (2021) | Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) |
|
Released
·
Sep 24, 2021
|
Released
·
May 07, 2024
|
|
10.2-inch · 2160x1620px
|
11.0-inch · 2420x1688px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
64GB
|
8GB · 256GB
|
|
8526 mAh
|
8160 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 14, 2021 | May 07, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - $999 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.84 x 6.85 x 0.30 inches 250 x 174.1 x 7.5 mm |
9.83 x 6.99 x 0.25 inches 249.7 x 177.5 x 5.3 |
| Weight | |
| 17.18 oz / 487.0 g Wi-Fi only - 487 g |
15.73 oz / 446.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control |
| Colors | |
| Silver, Space gray | Silver, Space Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.2-inch, 74.94% screen-to-body | 11.0-inch, 82.63% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz, 500 nits | OLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2160x1620px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2420x1688px, 268 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A13 Bionic APL1W85 (7 nm) | Apple M4 |
| Processor | |
| Hexa-core 2650 MHz Lightning and Thunde |
Octa-core |
| GPU | |
| Yes | Apple 10-core GPU |
| Memory | |
| 64GB | 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB 8GB/2048GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (15.x) | iPadOS (16.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8526 mAh, Li - Ion | 8160 mAh, Li - Polymer |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
11h 40min
Gaming
8h 22min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) Aperture size: F2.4 |
12 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video, EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
| Front | |
| 12 MP (HDR) | 12 MP (Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling) | Tethering, Computer sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Video recording | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
Wi-Fi Only
| Weight | 17.18 oz / 487.0 g |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
With 2TB internal storage
| Memory | 2048GB |
|---|---|
Discover more
|
|