Apple iPad 10.2-inch (2021) vs Apple iPad (2020) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad 10.2-inch (2021) | Apple iPad (2020) |
|
Released
·
Sep 24, 2021
|
Released
·
Sep 18, 2020
|
|
10.2-inch · 2160x1620px
|
10.2-inch · 2160x1620px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
64GB
|
3GB · 32GB
|
|
8526 mAh
|
8827 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 14, 2021 | Sep 15, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 3GB/32GB - $459 3GB/128GB - $559 Wi-Fi only version - $329 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.84 x 6.85 x 0.30 inches 250 x 174.1 x 7.5 mm |
9.87 x 6.85 x 0.30 inches 250.6 x 174.1 x 7.5 mm |
| Weight | |
| 17.18 oz / 487.0 g Wi-Fi only - 487 g |
17.46 oz / 495.0 g Wi-Fi only version - 490 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
Back: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control |
| Colors | |
| Silver, Space gray | Silver, Space gray, Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.2-inch, 74.94% screen-to-body | 10.2-inch, 73.86% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz, 500 nits | IPS LCD, 500 nits |
| Resolution | |
| 2160x1620px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2160x1620px, 4:3 ratio, 265 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | Oleophobic coating, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A13 Bionic APL1W85 (7 nm) | Apple A12 Bionic APL1W81 (7 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core 2650 MHz Lightning and Thunde |
Quad-core Vortex and Tempest |
| GPU | |
| Yes | Apple G11P |
| Memory | |
| 64GB | 3GB/32GB 3GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (15.x) | iPadOS (14.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8526 mAh, Li - Ion | 8827 mAh, Li - Ion |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
11h 40min
Gaming
8h 22min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
11h 13min
Gaming
4h 50min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) Aperture size: F2.4 | 8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video, EIS | 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 12 MP (HDR) | 1.2 MP (HDR) Video capture: 720p |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 4.2 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Lightning | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling) | UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Video recording | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
Wi-Fi Only
| Weight | 17.18 oz / 487.0 g |
|---|---|
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $559 |
Wi-Fi only
| Weight | 17.28 oz / 490.0 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $329 |
Wi-Fi only with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Weight | 17.28 oz / 490.0 g |
| Prices (MSRP) | $429 |
Discover more
|
|