Apple iPad 10.2 (2020) vs Apple iPad 11th Gen (A16, 2025) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad 10.2 (2020) | Apple iPad 11th Gen (A16, 2025) |
|
Released
·
Sep 18, 2020
|
Released
·
Mar 12, 2025
|
|
10.2-inch · 2160x1620px
|
10.9-inch · 2360x1640px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
3GB · 32GB
|
6GB · 128GB
|
|
7698 mAh
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 04, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| $349 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.87 x 6.85 x 0.30 inches 250.6 x 174.1 x 7.5 mm |
9.79 x 7.07 x 0.28 inches 248.6 x 179.5 x 7 mm |
| Weight | |
| 17.46 oz / 495.0 g Wi-Fi only - 490 g |
16.97 oz / 481.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Silver, Space gray, Gold | Silver, Blue, Pink, Yellow |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.2-inch, 74.94% screen-to-body | 10.9-inch, 80.44% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 500 nits | IPS LCD, 60Hz, 500 nits |
| Resolution | |
| 2160x1620px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2360x1640px, 264 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 529 (Poor) |
| Bright Min | |
| Untested | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A12 Bionic (7 nm) | Apple A16 Bionic (4 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core 2x2.5GHz Vortex+ 4x1.6GHz Tempest |
|
| GPU | |
| Apple GPU 4 core | Apple GPU 4-core |
| Memory | |
| 3GB/32GB 3GB/128GB |
6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| iPadOS (18.x, 17.x, 16.x, 15.x, 14.x) | iPadOS (18.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2464 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5837 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2538 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2284 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| Li - Ion | 7698 mAh |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
4h 36min
Browsing
10h 17min
Video
6h 20min
Gaming
7h 42min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 |
12 MP Aperture size: F1.8 |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video, EIS |
Yes |
| Front | |
| 1.2 MP (HDR) Video capture: 720p |
12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling) | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | eSIM |
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
Wi-fi Only
| Weight | 17.28 oz / 490.0 g |
|---|---|
Discover more
|
|