Apple Watch Series 9 (45mm) vs Apple iPhone 16 Plus Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple Watch Series 9 (45mm) | Apple iPhone 16 Plus |
|
Released
·
Sep 22, 2023
|
Released
·
Sep 20, 2024
|
|
1.7-inch · 430x352px
|
6.7-inch · 2796x1290px
|
|
1GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
308 mAh
|
4674 mAh
|
|
Dual camera
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 12, 2023 | Sep 09, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $899 | €1099 8GB/256GB - $929 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 1.61 x 1.38 x 0.42 inches 41 x 35 x 10.7 mm |
6.33 x 3.06 x 0.31 inches (~0.44 inches with camera bump) 160.9 x 77.8 x 7.8 mm (~11.2 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 1.82 oz / 51.5 g | 7.02 oz / 199.0 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP6X | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key, Other | |
| Colors | |
| Midnight, Starlight, Green, Blue, Red | Black, White, Pink, Teal, Ultramarine |
Display
| Size | |
|---|---|
| 1.7-inch, 63.01% screen-to-body | 6.7-inch, 88.16% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 1000 nits | OLED, 60Hz, HDR, 2000 nits |
| Resolution | |
| 430x352px, 329 PPI | 2796x1290px, 19.5:9 ratio, 460 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | |
| Features | |
| Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1993 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 1 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple S9 | Apple A18 (3 nm) |
| Processor | |
| Dual-core | Hexa-core 2x4.04GHz 4x2.20GHz |
| GPU | |
| PowerVR | 5-core GPU |
| Memory | |
| 1GB/64GB | 8GB (LPDDR5)/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| watchOS (10.x) | iOS (18.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 3257 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 7842 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 4055 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2580 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 308 mAh, Li - Ion | 4674 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qi wireless charging | Fast charging Qi2 wireless charging, Reverse wired charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 26.0W Wireless: 25.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 31min
Browsing
18h 5min
Video
10h 24min
Gaming
10h 32min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | |
| Main camera | |
| 48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX904 Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, PDAF) Sensor name: Sony IMX633 Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm |
|
| Flash | |
| Dual LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, Dolby Vision HDR, Cinematic mode |
|
| Front | |
| 12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
|
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
149
Overall
154
Photo
143
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| Yes | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes 802.11 b, g, n | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Altimeter, Compass, Heart rate, Thermometer, Barometer, ECG, Blood Oxygen | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Ultra Wideband (UWB) | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Additional microphone(s) | |
| Yes | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n39, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 International version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| eSIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 09, 2024 FCC ID value: BCG-E8692A | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.98 W/kg Body: 0.98 W/kg Simultaneous Transmission: 1.55 W/kg |
|
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $999 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1199 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
Discover more
|
|