Apple Watch Series 7 (45mm) vs Apple iPad Air (2022) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple Watch Series 7 (45mm) | Apple iPad Air (2022) |
|
Released
·
Oct 15, 2021
|
Released
·
Mar 18, 2022
|
|
448x368px
|
10.9-inch · 2360x1640px
|
|
1GB · 32GB
|
8GB · 64GB
|
|
Single camera
|
|
|
7606 mAh
|
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 14, 2021 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.75 x 7.03 x 0.24 inches 247.6 x 178.5 x 6.1 mm |
|
| Weight | |
| 1.34 oz / 38.0 g With Titanium case - 45.1 g With Stainless Steel case - 51.5 g |
16.26 oz / 461.0 g 5G version - 462 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP6X | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Colors | |
| Midnight, Starlight, Green, Blue, Red | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.9-inch, 81.23% screen-to-body | |
| Type | |
| OLED | 500 nits |
| Resolution | |
| 448x368px | 2360x1640px, 264 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.12 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple S7 | Apple M1 (5 nm) |
| Processor | |
| Dual-core | Octa-core 3100 MHz |
| GPU | |
| PowerVR | Yes |
| Memory | |
| 1GB/32GB | 8GB/64GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| watchOS (9.x, 8.x) | iPadOS (15.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2279 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 7411 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 4761 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3429 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| Li - Ion | 7606 mAh |
| Charging | |
| Qi wireless charging | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | |
| Main camera | |
| 12 MP Aperture size: F1.8 |
|
| Video recording | |
| Yes | |
| Front | |
| 12 MP | |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes 802.11 b, g, n | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Altimeter, Compass, Heart rate, Barometer, Blood Oxygen | Accelerometer, Gyroscope, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS | GPS, A-GPS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Yes | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G version - n1, n2, n3, n4, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 5G version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 5G version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5 | 5G version - 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| eSIM | |
Alternative variants
With Stainless Steel case
| Weight | 1.82 oz / 51.5 g |
|---|---|
| Materials | Back: Stainless steel |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With titanium case
| Weight | 1.59 oz / 45.1 g |
|---|---|
| Materials | Back: Titanium |
Cellular
| Weight | 16.30 oz / 462.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n4, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
Discover more
|
|