Apple Watch Series 7 (45mm) vs Apple Watch Series 2 (42mm) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple Watch Series 7 (45mm) | Apple Watch Series 2 (42mm) |
|
Released
·
Oct 15, 2021
|
Released
·
September 2016
|
|
448x368px
|
1.6-inch · 390x312px
|
|
1GB · 32GB
|
0.5GB · 8GB
|
|
334 mAh
|
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 14, 2021 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 1.67 x 1.31 x 0.45 inches 42.5 x 33.3 x 11.4 mm |
|
| Weight | |
| 1.34 oz / 38.0 g With Titanium case - 45.1 g With Stainless Steel case - 51.5 g |
1.85 oz / 52.4 g Aluminum frame - 34.2 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Frame: Stainless steel |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP6X | Water |
| Colors | |
| Midnight, Starlight, Green, Blue, Red | Silver, Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 1.6-inch, 60.71% screen-to-body | |
| Type | |
| OLED | OLED, 1000 nits |
| Resolution | |
| 448x368px | 390x312px, 303 PPI |
| Features | |
| Pressure-sensitive, Ambient light sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple S7 | Apple S2 (16 nm) |
| Processor | |
| Dual-core | Dual-core 780 MHz Cortex-A7 |
| GPU | |
| PowerVR | PowerVR G6200 |
| Memory | |
| 1GB/32GB | 0.5GB/8GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| watchOS (9.x, 8.x) | watchOS (6.x, 5.1, 5, 4.x, 3.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| Li - Ion | 334 mAh |
| Charging | |
| Qi wireless charging | Magnetic charging |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 4.0 |
| WLAN | |
| Yes 802.11 b, g, n | Yes 802.11 b, g, n |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Altimeter, Compass, Heart rate, Barometer, Blood Oxygen | Accelerometer, Gyroscope, Heart rate, Ambient light sensor |
| Location | |
| A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS | Glonass, Galileo |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Speakers | |
|---|---|
| Loudspeaker | Loudspeaker |
| Additional microphone(s) | |
| Yes | |
Cellular
| 3G Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 4, 5 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| eSIM | |
Alternative variants
With Stainless Steel case
| Weight | 1.82 oz / 51.5 g |
|---|---|
| Materials | Back: Stainless steel |
With aluminum frame
| Weight | 1.21 oz / 34.2 g |
|---|---|
| Materials | Frame: Aluminum |
With titanium case
| Weight | 1.59 oz / 45.1 g |
|---|---|
| Materials | Back: Titanium |
Discover more
|
|