Apple Watch Series 10 (42mm) vs Samsung Galaxy Watch 5 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple Watch Series 10 (42mm) | Samsung Galaxy Watch 5 Pro |
|
Released
·
Sep 20, 2024
|
Released
·
Aug 26, 2022
|
|
446x374px
|
1.4-inch · 450x450px
|
|
1GB · 64GB
|
1.5GB · 16GB
|
|
590 mAh
|
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 10, 2022 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 1.65 x 1.42 x 0.38 inches 42 x 36 x 9.7 mm |
1.79 x 1.79 x 0.41 inches 45.4x 45.4 x 10.5 mm |
| Weight | |
| 1.06 oz / 30.0 g Titanium frame - 34.4 g |
1.64 oz / 46.5 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Aluminum |
Back: Titanium |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP6X | Water, Dust; IP68; MIL-STD-810 certified |
| Colors | |
| Black Titanium, Gray Titanium | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 1.4-inch, 30.59% screen-to-body | |
| Type | |
| OLED, 2000 nits | Super AMOLED |
| Resolution | |
| 446x374px, 329 PPI | 450x450px, 455 PPI |
| Protection | |
| Sapphire | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple S10 | Exynos W920 (5 nm) |
| Processor | |
| Dual-core | Dual-core 2x1.18GHz |
| GPU | |
| PowerVR | |
| Memory | |
| 1GB/64GB | 1.5GB/16GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| watchOS (10.x) | Wear OS |
Battery
| Type | |
|---|---|
| Li - Ion | 590 mAh |
| Charging | |
| Qi wireless charging | |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.2 |
| WLAN | |
| Yes 802.11 b, g, n | Yes 802.11 a, b, g, n, ac |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Altimeter, Compass, Heart rate, Thermometer, Barometer, ECG, Blood Oxygen | Accelerometer, Gyroscope, Pedometer, Compass, Heart rate, Thermometer, Barometer, Step detector, Blood Oxygen, Ambient light sensor |
| Location | |
| A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| NFC, Ultra Wideband (UWB) | NFC |
Multimedia
| Speakers | |
|---|---|
| Loudspeaker | |
| Additional microphone(s) | |
| Yes | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5 | |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE |
| SIM type | |
| eSIM | eSIM |
Alternative variants
GPS Only
| Weight | 1.06 oz / 30.0 g |
|---|---|
With Titanium frame
| Weight | 1.21 oz / 34.4 g |
|---|---|
| Materials | Frame: Titanium |
Discover more
|
|