Apple Watch Series 10 (42mm) vs Apple Watch Series 10 (46mm) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple Watch Series 10 (42mm) | Apple Watch Series 10 (46mm) |
|
Released
·
Sep 20, 2024
|
Released
·
Sep 20, 2024
|
|
446x374px
|
1.7-inch · 496x416px
|
|
1GB · 64GB
|
1GB · 64GB
|
|
327 mAh
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 1.65 x 1.42 x 0.38 inches 42 x 36 x 9.7 mm |
1.81 x 1.54 x 0.38 inches 46 x 39 x 9.7 mm |
| Weight | |
| 1.06 oz / 30.0 g Titanium frame - 34.4 g |
1.28 oz / 36.4 g Titanium frame - 41.7 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Aluminum | Back: Ceramic Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP6X | Water, Dust; IP6X |
Display
| Size | |
|---|---|
| 1.7-inch | |
| Type | |
| OLED, 2000 nits | OLED, 2000 nits |
| Resolution | |
| 446x374px, 329 PPI | 496x416px, 383 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple S10 | Apple S10 |
| Processor | |
| Dual-core | Dual-core |
| GPU | |
| PowerVR | PowerVR |
| Memory | |
| 1GB/64GB | 1GB/64GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| watchOS (10.x) | watchOS (10.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| Li - Ion | 327 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qi wireless charging | Qi wireless charging |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes 802.11 b, g, n | Yes 802.11 b, g, n |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Altimeter, Compass, Heart rate, Thermometer, Barometer, ECG, Blood Oxygen | Accelerometer, Gyroscope, Altimeter, Compass, Heart rate, Thermometer, Barometer, ECG, Blood Oxygen |
| Location | |
| A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| NFC, Ultra Wideband (UWB) | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Speakers | |
|---|---|
| Loudspeaker | Loudspeaker |
| Additional microphone(s) | |
| Yes | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 39, 40, 41 | 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5 | 1, 2, 4, 5 |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| eSIM | eSIM |
Alternative variants
GPS Only
| Weight | 1.06 oz / 30.0 g |
|---|---|
GPS Only
| Weight | 1.28 oz / 36.4 g |
|---|---|
With Titanium frame
| Weight | 1.21 oz / 34.4 g |
|---|---|
| Materials | Frame: Titanium |
With Titanium frame
| Weight | 1.47 oz / 41.7 g |
|---|---|
| Materials | Frame: Titanium |
Discover more
|
|