Apple Watch Series 10 (42mm) vs Apple Watch SE (2022) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple Watch Series 10 (42mm) | Apple Watch SE (2022) |
|
Released
·
Sep 20, 2024
|
|
|
446x374px
|
1.8-inch · 448x368px
|
|
1GB · 64GB
|
1GB · 32GB
|
|
296 mAh
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 07, 2022 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 1.65 x 1.42 x 0.38 inches 42 x 36 x 9.7 mm |
1.73 x 1.50 x 0.42 inches 44 x 38 x 10.7 mm |
| Weight | |
| 1.06 oz / 30.0 g Titanium frame - 34.4 g |
1.16 oz / 33.0 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Aluminum | Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP6X | Water, Dust; IP6X |
| Colors | |
| Midnight, Starlight, Green, Blue, Red | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 1.8-inch, 61.24% screen-to-body | |
| Type | |
| OLED, 2000 nits | OLED, 2000 nits |
| Resolution | |
| 446x374px, 329 PPI | 448x368px, 322 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple S10 | Apple S8 |
| Processor | |
| Dual-core | Dual-core |
| GPU | |
| PowerVR | PowerVR |
| Memory | |
| 1GB/64GB | 1GB/32GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| watchOS (10.x) | watchOS (9.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| Li - Ion | 296 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qi wireless charging | Qi wireless charging |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes 802.11 b, g, n | Yes 802.11 b, g, n |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Altimeter, Compass, Heart rate, Thermometer, Barometer, ECG, Blood Oxygen | Accelerometer, Gyroscope, Altimeter, Compass, Heart rate, Thermometer, Barometer, Blood Oxygen |
| Location | |
| A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS |
| Other | |
| NFC, Ultra Wideband (UWB) | NFC |
Multimedia
| Speakers | |
|---|---|
| Loudspeaker | Loudspeaker |
| Additional microphone(s) | |
| Yes | Yes |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 39, 40, 41 | 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5 | 1, 2, 4, 5 |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| eSIM | eSIM |
Alternative variants
GPS Only
| Weight | 1.06 oz / 30.0 g |
|---|---|
With Titanium frame
| Weight | 1.21 oz / 34.4 g |
|---|---|
| Materials | Frame: Titanium |
Discover more
|
|