- Home
- Samsung Phones
- You are here
Samsung Galaxy S26+
Full Specifications
I want it
1 user
I have it
2 users
I had it
1 user
Deals
Availability |
|
|---|---|
| Officially announced | Feb 25, 2026 |
| Prices (MSRP) |
12GB/256GB - $1100 12GB/512GB - $1300 |
Design |
|
|---|---|
| Dimensions |
6.24 x 2.98 x 0.29 inches (~0.39 inches with camera bump) 158.4 x 75.8 x 7.3 mm (~10 mm with camera bump) |
| Weight | 6.70 oz / 190.0 g |
| Materials |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Aluminum |
| Resistance | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | Cobalt Violet, Sky Blue, Black, White, Silver Shadow, Pink Gold |
Display |
|
|---|---|
| Size | 6.7-inch, 92.47% screen-to-body |
| Type | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 3000 nits |
| Resolution | 3120x1440px, 19.5:9 ratio, 513 PPI |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| PhoneArena Display Test | |
|---|---|
| Bright Max (20% APL) | 2377 (Excellent) |
| Bright Min | 0.9 (Excellent) |
|
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
|
|
Hardware |
|
|---|---|
| System chip |
Snapdragon 8 Elite Gen 5 for Galaxy SM8850-1-AD (3 nm) International version - Exynos 2600 |
| Processor |
Octa-core 2x4.6GHz Oryon V3 Phoenix L 6x3.62GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | Adreno 840 |
| Memory |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB |
| Storage expansion | not expandable |
| OS | Android (16), up to 7 OS updates |
| PhoneArena Performance Test | |
|---|---|
| GeekBench 6 Single | 3149 |
| GeekBench 6 Multi | 10877 |
| 3D Mark High | 6958 |
| 3D Mark Low | 3193 |
|
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
|
|
Battery |
|
|---|---|
| Type | 4900 mAh, Li - Ion |
| Charging |
Fast charging Qi2 wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed |
Wired: 45.0W Wireless: 15.0W |
| PhoneArena Battery Test | |
|---|---|
| Battery Life Estimate: | 7h 22min |
| Browsing: | 18h 23min |
| Gaming: | 10h 18min |
| Video: | 9h 48min |
|
Learn more on our
PhoneArena Battery Test Results page.
|
|
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Triple camera |
| Main camera |
50 MP (OIS, PDAF) Sensor name: Samsung GN3 Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera |
12 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX564 Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera |
10 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Sensor name: Samsung S5K3K1 Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 67 mm Sensor size: 1/3.94" Pixel size: 1 μm |
| Flash | LED |
| Video recording |
8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front |
12 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
| PhoneArena Camera Test | |
|---|---|
| Overall score: | 149 |
| Photo score: | 155 |
| Video score: | 143 |
|
Learn more on our
PhoneArena Camera Test Results page.
|
|
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 6.0 |
| WLAN |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | M3/T4 |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | No 3.5mm jack |
| Speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular |
|
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n5, n7, n25, n28, n41, n66, n71, n77, n78, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
Despite our efforts to provide full and correct Samsung Galaxy S26+ specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.
Related News
Samsung's Galaxy S26 family continues to outsell the S25 series, but the tide is starting to turn
Thanks primarily to the S26 Ultra's reasonable price (all things considered) and a groundbreaking new Privacy Display feature (exclusively made available on said Ultra model), Samsung's latest high-end handsets got off to a stronger start at the glob...
Weekly deals roundup: Galaxy S26 Plus, S26 Ultra, Z Fold 7, and more sizzling hot offers
While mobile industry researchers and analysts continue to predict major smartphone sales declines for the next few quarters (as well as the current one) across many (if not all) of the world's biggest markets, I'm here to try my best to prevent that...
Amazon is desperately trying to make the Galaxy S26+ appealing, now selling it at $235 off
While there's clearly no way to "fix" the absence of the groundbreaking Privacy Display functionality or the 50 + 10 + 12MP triple rear-facing camera system (which is nowhere near as advanced and as versatile as the S26 Ultra's 200 + 10 + 50 + 50MP q...
-$235
Adventurous Galaxy S26 series users will get their first taste of One UI 9 goodies 'this week'
While I still can't believe Motorola has somehow been able to beat Samsung to the punch on the software update front for a change last month, the world's top Android handset vendor is preceding Google's widely anticipated official Android 17 announce...
Discover More
- Samsung Galaxy S26 Plus review: A perfectly good phone with no reason to exist
- Samsung Galaxy S26 Plus vs Galaxy S24 Plus: Enough reasons to upgrade?
- Samsung Galaxy S26 Plus vs Galaxy S25 Plus: Too similar?
- Samsung Galaxy S26 Plus vs Galaxy S26 Ultra: Main differences
- Samsung Galaxy S26 Plus vs Galaxy S23 Plus: Main differences
Latest News
Popular stories