- Home
- Samsung Phones
- You are here
Samsung Galaxy A37 5G
Full Specifications
I want it
2 users
I have it
0 users
I had it
0 users
Deals
Popular Comparisons
The Samsung Galaxy A37 5G is most commonly compared with these phones:
Availability |
|
|---|---|
| Officially announced | Mar 25, 2026 |
| Prices (MSRP) |
6GB/128GB - $450 8GB/256GB - $540 |
Design |
|
|---|---|
| Dimensions |
6.41 x 3.08 x 0.29 inches (~0.40 inches with camera bump) 162.9 x 78.2 x 7.4 (~10.1 mm with camera bump) |
| Weight | 6.91 oz / 196.0 g |
| Materials |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus+) Frame: Plastic |
| Resistance | Water, Dust; IP67 |
| Biometrics | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | Awesome Charcoal, Awesome Graygreen, Awesome White, Awesome Lavender |
Display |
|
|---|---|
| Size | 6.7-inch, 86.51% screen-to-body |
| Type | Super AMOLED, 120Hz, HDR, 1900 nits |
| Resolution | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 385 PPI |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+ |
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | Exynos 1480 (4 nm) |
| Processor |
Octa-core 4x 2.75 GHz Cortex-A79 4x 2 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Yes |
| Memory |
6GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
| Storage expansion | not expandable |
| OS | Android (16), up to 7 OS updates |
Battery |
|
|---|---|
| Type | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | Fast charging |
| Charge speed | Wired: 45.0W |
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Triple camera |
| Main camera |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.96" |
| Second camera |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera |
5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Flash | LED |
| Video recording | 4K UHD (30 fps) |
| Front |
12 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 5.4 |
| WLAN |
Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | Type-C |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | NFC |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | No 3.5mm jack |
| Speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular |
|
|---|---|
| 5G Bands | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, 5G Ready |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | Yes |
| SIM type | Dual Nano SIM + eSIM |
Despite our efforts to provide full and correct Samsung Galaxy A37 5G specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.
Rival Devices
Discover the top rivals of Samsung Galaxy A37 5G
Related News
Amazon makes Samsung's mid-range Galaxy A37 5G even more competitive at an enhanced discount
All in all, Samsung clearly made a mistake pricing the Galaxy A36's repetitive sequel at $449.99 (especially with only 6GB RAM paired with 128GB internal storage space), but Amazon may have just fixed that strategic error. Is there room for even heft...
-$75
Samsung's brand-new Galaxy A37 5G mid-ranger is on sale at an outright discount for the first time
Now priced at the same starting level as last year's Galaxy A36 5G back when it first went on sale, the A37 packs a rather disappointing Exynos 1480 processor, as well as a... respectable 5,000mAh battery equipped with blazing fast 45W charging techn...
-$50
T-Mobile is making it super-easy to get Samsung's brand-new Galaxy A37 5G for free (sans trade-in)
Were you disappointed to see the "new" Galaxy A37 5G mid-ranger unveiled with the exact same design as last year's Galaxy A36 5G, as well as incredibly similar specifications, and shockingly enough, a higher price last month? Did Amazon fail to convi...
-100%
Mint Mobile and Straight Talk are competing for your attention with epic Galaxy A offers
Major carriers may come with a number of perks, but they sometimes quietly raise prices for service or push for new rules that keep you locked in. While MVNOs operate on 'big carrier' networks, they often keep things inherently simpler, making them a...
Discover More
Latest News
Popular stories