vivo iQOO Z6 Pro vs vivo iQOO 12 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| vivo iQOO Z6 Pro | vivo iQOO 12 Pro |
|
Released
·
May 03, 2022
|
Released
·
Nov 14, 2023
|
|
6.4-inch · 2404x108px
|
6.8-inch · 3200x1440px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
16GB · 256GB
|
|
4700 mAh
|
5100 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 27, 2022 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.29 x 2.90 x 0.33 inches 159.7 x 73.6 x 8.5 mm (~9 mm with camera bump) |
6.48 x 2.97 x 0.34 inches 164.6 x 75.4 x 8.6 mm |
| Weight | |
| 6.35 oz / 180.0 g | 7.23 oz / 205.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Phantom Dusk, Legion Sky | Black, Red, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 10.19% screen-to-body | 6.8-inch, 89.38% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 90Hz, 1300 nits | AMOLED, 144Hz, HDR, 3000 nits |
| Resolution | |
| 2404x108px, 20:9 ratio, 374 PPI | 3200x1440px, 20:9 ratio, 518 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 778G 5G SM7325 (6 nm) | Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz |
Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 5x3.2GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Adreno 642L | Adreno 750 |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/128GB 12GB/256GB |
16GB/256GB (UFS 4.0) 16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (14) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4700 mAh | 5100 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W | Wired: 120.0W Wireless: 50.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 1.2 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
50 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
64 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Focal Length: 70 mm |
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
|
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS |
| Other | |
| NFC, Infrared | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n41, n77, n78, SA, NSA | n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 8 | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|