vivo iQOO Z6 Pro vs Xiaomi Redmi Note 12 Explorer Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| vivo iQOO Z6 Pro | Xiaomi Redmi Note 12 Explorer |
|
Released
·
May 03, 2022
|
Released
·
Nov 01, 2022
|
|
6.4-inch · 2404x108px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
4700 mAh
|
4300 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 27, 2022 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.29 x 2.90 x 0.33 inches 159.7 x 73.6 x 8.5 mm (~9 mm with camera bump) |
6.41 x 2.99 x 0.35 inches 162.9 x 76 x 9 mm |
| Weight | |
| 6.35 oz / 180.0 g | 7.32 oz / 207.5 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP57 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Phantom Dusk, Legion Sky | Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 10.19% screen-to-body | 6.7-inch, 86.87% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 90Hz, 1300 nits | OLED, 120Hz, HDR, 900 nits |
| Resolution | |
| 2404x108px, 20:9 ratio, 374 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 778G 5G SM7325 (6 nm) | MediaTek Dimensity 1080 MT6877V (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz |
Octa-core 2600 MHz |
| GPU | |
| Adreno 642L | Mali-G68 MC4 |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/128GB 12GB/256GB |
8GB/256GB (UFS 2.2) |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4700 mAh | 4300 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W | Wired: 210.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.4" Pixel size: 0.56 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) |
| Front | |
| 16 MP | |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n41, n77, n78, SA, NSA | n1, n3, n5, n8, n28, n38, n41, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 8 | 1, 3, 5, 8, 19 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | 1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|