vivo iQOO Z6 Pro vs Xiaomi Poco X3 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| vivo iQOO Z6 Pro | Xiaomi Poco X3 Pro |
|
Released
·
May 03, 2022
|
Released
·
March 2021
|
|
6.4-inch · 2404x108px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4700 mAh
|
5160 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 27, 2022 | Mar 22, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - €249 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.29 x 2.90 x 0.33 inches 159.7 x 73.6 x 8.5 mm (~9 mm with camera bump) |
6.51 x 3.02 x 0.37 inches 165.3 x 76.8 x 9.4 mm |
| Weight | |
| 6.35 oz / 180.0 g | 7.58 oz / 215.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Splash, Dust; IP53 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Phantom Dusk, Legion Sky | Phantom black, Frost blue, Metal bronze |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 10.19% screen-to-body | 6.7-inch, 84.68% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 90Hz, 1300 nits | IPS LCD, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2404x108px, 20:9 ratio, 374 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 778G 5G SM7325 (6 nm) | Snapdragon 860 SM8150-AC (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz |
Octa-core 2960 MHz Kryo 485 |
| GPU | |
| Adreno 642L | Adreno 640 |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/128GB 12GB/256GB |
6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (12) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4700 mAh | 5160 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W | Wired: 33.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps), 720p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n41, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 8 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 01, 2021 FCC ID value: 2AFZZJ20SG | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.81 W/kg Body: 0.67 W/kg Simultaneous Transmission: 1.57 W/kg Wireless Router: 0.78 W/kg |
|
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
with 256GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €299 |
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|