vivo iQOO Z6 Pro vs Samsung Galaxy A16 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| vivo iQOO Z6 Pro | Samsung Galaxy A16 5G |
|
Released
·
May 03, 2022
|
Released
·
Oct 25, 2024
|
|
6.4-inch · 2404x108px
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
4GB · 128GB
|
|
4700 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 27, 2022 | Oct 07, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/128GB - $230 | €249 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.29 x 2.90 x 0.33 inches 159.7 x 73.6 x 8.5 mm (~9 mm with camera bump) |
6.47 x 3.07 x 0.31 inches (~0.36 inches with camera bump) 164.4 x 77.9 x 7.9 mm (~9.2 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.35 oz / 180.0 g | 7.05 oz / 200.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Splash, Dust; IP54 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Phantom Dusk, Legion Sky | Blue Black, Light Gray, Gold, Light Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 10.19% screen-to-body | 6.7-inch, 85.99% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 90Hz, 1300 nits | Super AMOLED, 90Hz, 800 nits |
| Resolution | |
| 2404x108px, 20:9 ratio, 374 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 385 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 736 (Poor) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 778G 5G SM7325 (6 nm) | Exynos 1330 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz |
Octa-core 2x2.4GHz Cortex-A78 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 642L | Mali-G68 MP2 |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/128GB 12GB/256GB |
4GB (LPDDR4X)/128GB (UFS 2.2) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (12) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 965 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 1875 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 367 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 360 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4700 mAh | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W | Wired: 25.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 12min
Browsing
9h 43min
Video
11h 13min
Gaming
9h 52min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
50 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
|
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
124
Overall
130
Photo
118
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n41, n77, n78, SA, NSA | n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 8 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s) |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 256GB internal storage and 8GB RAM
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|