vivo X90 Pro+ vs Nothing Phone (2) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| vivo X90 Pro+ | Nothing Phone (2) |
|
Released
·
Dec 06, 2022
|
Released
·
Jul 11, 2023
|
|
6.8-inch · 3200x1440px
|
6.7-inch · 2412x1080px
|
|
Quad camera
|
Dual camera
|
|
12GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
4700 mAh
|
4700 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 22, 2022 | Jul 11, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| $599 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.47 x 2.96 x 0.38 inches 164.4 x 75.3 x 9.7 mm |
6.38 x 3.01 x 0.34 inches 162.1 x 76.4 x 8.6 mm |
| Weight | |
| 7.80 oz / 221.0 g | 7.10 oz / 201.2 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water; IP54 |
| Biometrics | |
| Ultrasonic in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Features | |
| Notification light | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, Orange | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 89.82% screen-to-body | 6.7-inch, 89.61% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 1800 nits | OLED, 120Hz, HDR, 1600 nits |
| Resolution | |
| 3200x1440px, 20:9 ratio, 518 PPI | 2412x1080px, 20:9 ratio, 394 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 3 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) | Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 3200 MHz |
Octa-core 1x3.0GHz Cortex-X2 3x2.5GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 740 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB |
8GB/128GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (13) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1274 | 1658 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4688 | 4358 |
| 3D Mark High | |
| 3721 | 2674 |
| 3D Mark Low | |
| 2859 | 1654 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4700 mAh | 4700 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 80.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 45.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
8h 42min
Browsing
21h 40min
Video
13h 4min
Gaming
8h 32min
Battery Life Estimate
6h 29min
Browsing
15h 59min
Video
10h 14min
Gaming
5h 27min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1" Pixel size: 1.6 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 48 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.76" |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F1.6 Focal Length: 50 mm Sensor size: 1/2.4" Pixel size: 0.7 μm |
|
| Fourth camera | |
| 64 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.5x Aperture size: F3.5 Focal Length: 90 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.7 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD, 4K UHD, 1080p | 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 32 MP (HDR) | 32 MP |
144
Overall
158
Photo
130
Video
139
Overall
147
Photo
131
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, SBAS, NavIC, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, n79, 5G Ready | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n66, n71, n75, n77, n78, 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|