vivo X100 Pro vs Xiaomi 14 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| vivo X100 Pro | Xiaomi 14 Ultra |
|
Released
·
Nov 21, 2023
|
Released
·
Feb 22, 2024
|
|
6.8-inch · 2800x1280px
|
6.7-inch · 3200x1440px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
12GB · 256GB
|
16GB · 512GB
|
|
5260 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 22, 2024 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - €1199 | 16GB/512GB - €1469 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 2.96 x 0.35 inches 164.1 x 75.3 x 8.9 mm |
6.35 x 2.96 x 0.36 inches 161.4 x 75.3 x 9.2 mm |
| Weight | |
| 7.80 oz / 221.0 g | 7.75 oz / 219.8 g |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Blue, Orange | Black, Blue, White, Titanium Gray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 90.90% screen-to-body | 6.7-inch, 90.18% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 3000 nits | AMOLED, 120Hz, HDR, 3000 nits |
| Resolution | |
| 2800x1280px, 20:9 ratio, 454 PPI | 3200x1440px, 20:9 ratio, 521 PPI |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1242 (Average) |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 9300 MT6989 (4 nm) | Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.25GHz Cortex-X4 3x2.85GHz Cortex-X4 4x2.0GHz Cortex-A720 |
Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 5x3.2GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Immortalis-G720 MC12 | Adreno 750 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS 4.0) 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
16GB (LPDDR5X)/512GB (UFS 4.0) 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2082 | 2294 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 7166 | 7054 |
| 3D Mark High | |
| 4725 | 4295 |
| 3D Mark Low | |
| 2446 | 4018 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5260 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging |
Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 90.0W Wireless: 80.0W |
Battery Life Estimate
7h 53min
Browsing
20h 8min
Video
10h 6min
Gaming
11h 24min
Battery Life Estimate
6h 32min
Browsing
15h 29min
Video
9h 9min
Gaming
9h 20min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser autofocus) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
50 MP (Autofocus, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6/F4.0 Focal length: 23 mm Sensor size: 1" Pixel size: 1.6 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/2.76" |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F1.8 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/2.51" Pixel size: 0.7 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope) Optical zoom: 4.3x Aperture size: F2.5 Focal Length: 100 mm Sensor size: 1/2" |
50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F2.5 Focal Length: 120 mm Sensor size: 1/2.51" Pixel size: 0.7 μm |
| Fourth camera | |
| 50 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.2x Aperture size: F1.8 Focal Length: 75 mm Sensor size: 1/2.51" Pixel size: 0.7 μm |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 8K UHD, 4K UHD, 1080p | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (1920 fps) |
| Front | |
| 32 MP | 32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
145
Overall
159
Photo
131
Video
157
Overall
161
Photo
153
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7,tri-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n79, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 16GB RAM
| Memory | 16GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|