vivo X100 vs vivo X80 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| vivo X100 | vivo X80 Pro |
|
Released
·
Nov 21, 2023
|
Released
·
Q2 2022
|
|
6.8-inch · 2800x1280px
|
6.8-inch · 3200x1440px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
4700 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 18, 2022 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 2.96 x 0.33 inches 164.1 x 75.2 x 8.5 mm |
6.48 x 2.96 x 0.36 inches 164.6 x 75.3 x 9.1 mm |
| Weight | |
| 7.13 oz / 202.0 g | 7.58 oz / 215.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Blue, Orange | Cosmic Black, Blue, Orange |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 90.90% screen-to-body | 6.8-inch, 89.69% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 3000 nits | AMOLED, 120Hz, 1500 nits |
| Resolution | |
| 2800x1280px, 20:9 ratio, 454 PPI | 3200x1440px, 20:9 ratio, 518 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 9300 MT6989 (4 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.25GHz Cortex-X4 3x2.85GHz Cortex-X4 4x2.0GHz Cortex-A720 |
Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Immortalis-G720 MC12 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS 4.0) 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
12GB/256GB (UFS 3.1) 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4700 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W | Wired: 80.0W Wireless: 50.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser autofocus) Aperture size: F4.6 Sensor size: 1/1.49" |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Sensor size: 1/1.3" |
| Second camera | |
| 64 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/2.76" |
48 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2" |
| Third camera | |
| 64 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Focal Length: 70 mm Sensor size: 1/2" |
12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F1.9 Focal Length: 50 mm Sensor size: 1/2.93" Pixel size: 1.22 μm |
| Fourth camera | |
| 8 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.4 Sensor size: 1/4.4" Pixel size: 1 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD, 1080p | 8K UHD, 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) HDR, Time-lapse video |
| Front | |
| 32 MP | 32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 16GB RAM
| Memory | 16GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|