vivo X100 vs vivo X200 Pro mini Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| vivo X100 | vivo X200 Pro mini |
|
Released
·
Nov 21, 2023
|
Released
·
Oct 19, 2024
|
|
6.8-inch · 2800x1280px
|
6.3-inch · 2800x1260px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
5700 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 2.96 x 0.33 inches 164.1 x 75.2 x 8.5 mm |
5.94 x 2.83 x 0.32 inches 150.8 x 71.8 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 7.13 oz / 202.0 g | |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Yes; IP69 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, White, Blue, Orange | Blue, Black, White, Titanium |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 90.90% screen-to-body | 6.3-inch, 88.64% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 3000 nits | AMOLED, 120Hz, 4500 nits |
| Resolution | |
| 2800x1280px, 20:9 ratio, 454 PPI | 2800x1260px, 20:9 ratio, 487 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 9300 MT6989 (4 nm) | Mediatek Dimensity 9400 (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.25GHz Cortex-X4 3x2.85GHz Cortex-X4 4x2.0GHz Cortex-A720 |
Octa-core 1x3.63GHz Cortex-X925 3x3.3GHz Cortex-X4 4x2.4GHz Cortex-A720 |
| GPU | |
| Immortalis-G720 MC12 | Immortalis-G925 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS 4.0) 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (15) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5700 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging | Qi wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W | Wired: 90.0W Wireless: 30.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser autofocus) Aperture size: F4.6 Sensor size: 1/1.49" |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.56" |
| Second camera | |
| 64 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/2.76" |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm |
| Third camera | |
| 64 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Focal Length: 70 mm Sensor size: 1/2" |
50 MP (Telephoto, Periscope) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Focal Length: 70 mm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD, 1080p | Yes |
| Front | |
| 32 MP | 32 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 16GB RAM
| Memory | 16GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|