vivo X100 vs DOOGEE DK10 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| vivo X100 | DOOGEE DK10 |
|
Released
·
Nov 21, 2023
|
|
|
6.8-inch · 2800x1280px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 512GB
|
|
5000 mAh
|
5150 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 2.96 x 0.33 inches 164.1 x 75.2 x 8.5 mm |
7.15 x 3.27 x 0.50 inches 181.7 x 83.1 x 12.7 mm |
| Weight | |
| 7.13 oz / 202.0 g | |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP68; MIL-STD-810 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, White, Blue, Orange | Black, Orange |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 90.90% screen-to-body | 6.7-inch, 71.21% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 3000 nits | AMOLED |
| Resolution | |
| 2800x1280px, 20:9 ratio, 454 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 9300 MT6989 (4 nm) | MediaTek Dimensity 8020 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.25GHz Cortex-X4 3x2.85GHz Cortex-X4 4x2.0GHz Cortex-A720 |
Octa-core |
| GPU | |
| Immortalis-G720 MC12 | Mali G77 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS 4.0) 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 2048 GB |
| OS | |
| Android (14) | Android (14) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5150 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging | Qi wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W | Wired: 120.0W Wireless: 50.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser autofocus) Aperture size: F4.6 Sensor size: 1/1.49" |
50 MP (PDAF) |
| Second camera | |
| 64 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/2.76" |
50 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 64 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Focal Length: 70 mm Sensor size: 1/2" |
64 MP (Night vision sensor) |
| Fourth camera | |
| 16 MP | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD, 1080p | Yes |
| Front | |
| 32 MP | 50 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.1 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n71, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 25, 26, 28, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 16GB RAM
| Memory | 16GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|