vivo X Fold vs Honor Magic Vs2 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| vivo X Fold | Honor Magic Vs2 |
|
Released
·
Apr 22, 2022
|
Released
·
Oct 17, 2023
|
|
8.0-inch · 2160x1916px
|
7.9-inch · 2344x2156px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
4600 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 11, 2022 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.38 x 5.70 x 0.25 inches 162 x 144.9 x 6.3 mm |
6.20 x 5.76 x 0.20 inches 157.5 x 146.2 x 5.1 mm |
| Folded | |
| 6.38 x2.93 x0.57 inches (162 x 74.5 x 14.6 mm) | (157.5 x 74.4 x 10.7 mm) |
| Weight | |
| 10.97 oz / 311.0 g | 8.08 oz / 229.0 g |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Blue | Black, Blue, Purple |
Display
| Size | |
|---|---|
| 8.0-inch, 88.02% screen-to-body | 7.9-inch, 87.52% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR | OLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2160x1916px, 360 PPI | 2344x2156px, 402 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor | Folding inside the device, HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Front cover display | |
| 6.5 inches 2520 x1080 px AMOLED |
2376 x1060 px OLED 120Hz refresh rate, HDR support |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) | Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
Octa-core 1x3.0GHz Cortex-X2 3x2.5GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 730 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 12GB/256GB 12GB/512GB |
12GB/256GB 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (13) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4600 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 66.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser autofocus, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 1.0 μm |
50 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 25 mm |
| Second camera | |
| 48 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm |
12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Focal Length: 47 mm |
20 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 2.5x Aperture size: F2.4 Focal Length: 64 mm |
| Fourth camera | |
| 8 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.4 |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) |
| Front | |
| 16 MP | 16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, n79, SA, NSA | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB internal storage and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|