vivo X Fold vs Honor Magic Vs Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| vivo X Fold | Honor Magic Vs |
|
Released
·
Apr 22, 2022
|
Released
·
Dec 30, 2022
|
|
8.0-inch · 2160x1916px
|
7.9-inch · 2272x1984px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
4600 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 11, 2022 | Nov 23, 2022 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.38 x 5.70 x 0.25 inches 162 x 144.9 x 6.3 mm |
6.31 x 5.57 x 0.24 inches 160.3 x 141.5 x 6.1 mm |
| Folded | |
| 6.38 x2.93 x0.57 inches (162 x 74.5 x 14.6 mm) | (160.3 x 72.6 x 12.9 mm) |
| Weight | |
| 10.97 oz / 311.0 g | 9.42 oz / 267.0 g Leather back version - 261 g |
| Materials | |
| Back: Glass | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Blue | Cyan, Black, Orange |
Display
| Size | |
|---|---|
| 8.0-inch, 88.02% screen-to-body | 7.9-inch, 87.98% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR | OLED, 90Hz, HDR, 800 nits |
| Resolution | |
| 2160x1916px, 360 PPI | 2272x1984px, 10.3:9 ratio, 382 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor | Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Front cover display | |
| 6.5 inches 2520 x1080 px AMOLED |
6.5 inches 2560 x1080 px OLED 120Hz refresh rate, HDR support, Ambient light sensor, Proximity senso |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 4.4 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) | Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
Octa-core 1x3.0GHz Cortex-X2 3x2.5 GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 730 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 12GB/256GB 12GB/512GB |
12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1343 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3930 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2836 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1574 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4600 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 66.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser autofocus, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 1.0 μm | 54 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.49" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 48 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm |
50 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal Length: 13 mm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Focal Length: 47 mm |
8 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 8 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.4 |
|
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) HDR, EIS |
| Front | |
| 16 MP | 16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, n79, SA, NSA | n1, n3, n5, n8, n28, n38, n41, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With Leather back
| Weight | 9.21 oz / 261.0 g |
|---|---|
| Materials | Back: Leathe |
Discover more
|
|