vivo V15 Pro vs Samsung Galaxy A54 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| vivo V15 Pro | Samsung Galaxy A54 5G |
|
Released
·
Mar 06, 2019
|
Released
·
Mar 24, 2023
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
3700 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 15, 2023 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.19 x 2.94 x 0.32 inches 157.25 x 74.71 x 8.21 mm |
6.23 x 3.02 x 0.32 inches (~0.40 inches with camera bump) 158.2 x 76.7 x 8.2 mm (~10.19 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.53 oz / 185.0 g | 7.13 oz / 202.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Glass Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Yes; IP67 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Blue, Red | Awesome Graphite, Awesome Lime, Awesome White, Awesome Violet |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 85.64% screen-to-body | 6.4-inch, 81.47% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | Super AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 403 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI |
| Colors | |
| 16 777 216 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 675 (11 nm) | Exynos 1380 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Kryo 460 |
Octa-core |
| GPU | |
| Adreno 612 | Mali-G68 MP5 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB | 6GB/128GB 8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 994 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2765 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 809 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 805 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3700 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 17min
Browsing
16h 11min
Video
7h 44min
Gaming
9h 36min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 | 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| Yes Time-lapse video, Video calling, Video sharing |
Yes |
| Front | |
| 32 MP | 32 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
121
Overall
126
Photo
116
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Hotspot, Wi-Fi Direct 802.11 b, g, n | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 8 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSPA, HSUPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Haptic feedback, Music ringtones, Vibration | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|