realme GT 2 vs OSCAL C70 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| realme GT 2 | OSCAL C70 |
|
Released
·
Jan 08, 2022
|
Released
·
April 2023
|
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
6.6-inch · 1600x720px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
5180 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 2.98 x 0.34 inches 162.9 x 75.8 x 8.6 mm |
6.43 x 2.96 x 0.34 inches 163.2 x 75.2 x 8.75 mm |
| Weight | |
| 6.86 oz / 194.5 g | 6.77 oz / 192.0 g |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Paper White, Paper Green, Steel Black, Titanium Blue | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 85.86% screen-to-body | 6.6-inch, 84.61% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 1300 nits | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 398 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 267 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 SM8450 (5 nm) | Unisoc T606 MT6761V (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.84GHz Kryo 680 3x2.42GHz Kryo 680 4x1.80GHz Kryo 680 |
Octa-core 1600 MHz |
| GPU | |
| Adreno 660 | Mali-G57 MC1 |
| Memory | |
| 8GB/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB |
6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 2048 GB |
| OS | |
| Android (12) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5180 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 65.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" |
50 MP (PDAF) |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
2 MP |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F3.3 |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 16 MP | 8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 | 1, 3, 7, 8, 20 |
| TDD Bands | |
| 40 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A | LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|