realme C11 vs Samsung Galaxy Tab A8 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| realme C11 | Samsung Galaxy Tab A8 |
|
Released
·
Jul 07, 2020
|
Released
·
Jan 13, 2022
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
10.5-inch · 1920x1080px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
2GB · 32GB
|
3GB · 32GB
|
|
5000 mAh
|
7040 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 15, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| €99 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.47 x 2.99 x 0.36 inches 164.4 x 75.9 x 9.1 mm |
9.72 x 6.37 x 0.27 inches 246.8 x 161.9 x 6.9 mm |
| Weight | |
| 6.91 oz / 196.0 g | 17.92 oz / 508.0 g |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Mint green, Pepper Grey | Gray, Silver, Pink Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 81.73% screen-to-body | 10.5-inch, 76.09% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | TFT, 60Hz |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 1920x1080px, 16:10 ratio, 210 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G35 (12 nm) | Unisoc Tiger T618 (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz Arm Cortex-A53 |
Octa-core 2x2.0GHz Cortex-A75 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| PowerVR GE8320 | Mali G52 MP2 |
| Memory | |
| 2GB/32GB (eMMC 5.1) 3GB/32GB |
3GB/32GB 4GB/64GB 4GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 7040 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.12 μm |
8 MP (Autofocus) |
| Second camera | |
| 2 MP Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 5 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
5 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| microUSB | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 8 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
With 3GB RAM
| Memory | 3GB |
|---|---|
With LTE
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
|---|---|
With 4GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
With 4GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 4GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|