realme C11 vs Blackview A85 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| realme C11 | Blackview A85 |
|
Released
·
Jul 07, 2020
|
Released
·
December 2022
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.5-inch · 1612x720px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
2GB · 32GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4480 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| €99 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.47 x 2.99 x 0.36 inches 164.4 x 75.9 x 9.1 mm |
6.47 x 3.00 x 0.34 inches 164.3 x 76.1 x 8.65 mm |
| Weight | |
| 6.91 oz / 196.0 g | 6.81 oz / 193.0 g |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Other; Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Mint green, Pepper Grey | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 81.73% screen-to-body | 6.5-inch, 81.05% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | 90Hz |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 1612x720px, 20:9 ratio, 272 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G35 (12 nm) | UNISOC Tiger T606 |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz Arm Cortex-A53 |
Octa-core |
| GPU | |
| PowerVR GE8320 | Yes |
| Memory | |
| 2GB/32GB (eMMC 5.1) 3GB/32GB |
8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4480 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 13 MP Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP |
| Second camera | |
| 2 MP Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
8 MP |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 5 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| microUSB | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 8 | 1, 3, 7, 8, 20 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 40 |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | 1, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 3GB RAM
| Memory | 3GB |
|---|---|
Discover more
|
|