realme 8 5G vs Xiaomi Redmi Note 11 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| realme 8 5G | Xiaomi Redmi Note 11 Pro |
|
Released
·
Apr 28, 2021
|
Released
·
Feb 09, 2022
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2400x2080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 128GB
|
6GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 21, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| €200 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.40 x 2.94 x 0.33 inches 162.5 x 74.8 x 8.5 mm |
6.46 x 3.00 x 0.32 inches 164.19 x 76.1 x 8.12 mm |
| Weight | |
| 6.53 oz / 185.0 g | 7.13 oz / 202.0 g |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Supersonic blue, Supersonic Black | Graphite Gray, Polar White, Star Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 84.03% screen-to-body | 6.7-inch, 113.62% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 90Hz, 600 nits | Super AMOLED, 120Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI | 2400x2080px, 20:9 ratio, 476 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 700 MT6833V (7 nm) | MediaTek Helio G96 MT6781 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Cortex-A76 |
Octa-core 2x2.05GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G57 | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) 8GB/128GB |
6GB/64GB (UFS 2.2) 6GB/128GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC up to 1024 GB not expandable |
| OS | |
| Android (11) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 67.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm | 108 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.52” Pixel size: 0.7 μm |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F3.4 |
8 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 2 MP (Black and White) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Focal Length: 50 mm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video |
4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) |
| Front | |
| 16 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 5, 7, 8, 28 | 1, 3, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 6, 8, 19 | 1, 3, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| No | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 30, 2021 FCC ID value: 2AUYFRMX3241 | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.15 W/kg Body: 0.43 W/kg Simultaneous Transmission: 1.47 W/kg Wireless Router: 0.90 W/kg |
|
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|