nubia Z70 Ultra vs OPPO Find N5 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| nubia Z70 Ultra | OPPO Find N5 |
|
Released
·
Nov 25, 2024
|
Released
·
Feb 24, 2025
|
|
6.8-inch · 2688x1216px
|
8.1-inch · 2616x2480px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
16GB · 512GB
|
|
6150 mAh
|
5600 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 20, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $729 | 16GB/512GB - $1870 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.47 x 3.04 x 0.34 inches 164.3 x 77.1 x 8.6 mm |
6.33 x 5.73 x 0.17 inches (~0.23 inches with camera bump) 160.87 x 145.58 x 4.21 mm (~5.8 mm with camera bump) |
| Folded | |
| 6.33 x2.92 x0.35 inches (160.87 x 74.42 x 8.9 mm) | |
| Weight | |
| 8.04 oz / 228.0 g | 8.08 oz / 229.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Splash; IP69 | Water; IPX9 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Gold, Starry Night | Cosmic Black, Misty White Back cover: Aerospace-grade fiber |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 89.59% screen-to-body | 8.1-inch, 90.76% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 144Hz, 2000 nits | OLED, 120Hz, 2100 nits |
| Resolution | |
| 2688x1216px, 20:9 ratio, 431 PPI | 2616x2480px, 9.9:9 ratio, 444 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device, Dolby Vision, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Rear cover display | |
| 6.6 inches 2616 x1140 px OLED 120Hz refresh rate, HDR support, Dolby Vision |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 1845 (Excellent) | 1389 (Average) |
| Bright Min | |
| 3.4 (Poor) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Elite (3 nm) | Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x4.32GHz Prime cores 6x3.53GHz Performance core |
Septa-core 2x4.32GHz Oryon V2 PhoenixL 5x3.53GHz Oryon V2 PhoenixM |
| GPU | |
| Adreno 830 | Adreno 830 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS 4.0) 16GB/512GB 24GB/1024GB |
16GB (LPDDR5X)/512GB (UFS 4.0) 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 3024 | 2684 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 9286 | 7244 |
| 3D Mark High | |
| 5884 | 5577 |
| 3D Mark Low | |
| 4984 | 3430 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6150 mAh, Si - Carbon | 5600 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 80.0W | Wired: 80.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
8h 47min
Browsing
19h 24min
Video
12h 49min
Gaming
13h 20min
Battery Life Estimate
6h 5min
Browsing
16h 53min
Video
6h 31min
Gaming
9h 53min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F4.0/F1.6 Focal length: 35 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 21 mm Sensor size: 1/1.56" |
| Second camera | |
| 64 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.7x Aperture size: F2.5 Focal Length: 70 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.7 μm |
8 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 50 MP (Ultra-wide, OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal Length: 18 mm |
50 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.7 Focal Length: 70 mm Sensor size: 1/2.75" |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps) | 4K UHD (60 fps) |
| Front | |
| 16 MP (Under-screen) | 8 MP Folded: 8 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
129
Overall
134
Photo
124
Video
146
Overall
152
Photo
140
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 24GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 24GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|