nubia Redmagic 7 Pro vs Xiaomi Redmi 7 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| nubia Redmagic 7 Pro | Xiaomi Redmi 7 |
|
Released
·
Apr 27, 2022
|
Released
·
Mar 20, 2020
|
|
6.8-inch · 2400x1080px
|
6.3-inch · 1520x720px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
16GB · 256GB
|
2GB · 16GB
|
|
5000 mAh
|
4000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 12, 2022 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.55 x 3.04 x 0.39 inches 166.27 x 77.1 x 9.98 mm |
6.25 x 2.98 x 0.33 inches 158.7 x 75.6 x 8.5 mm |
| Weight | |
| 8.29 oz / 235.0 g | 6.35 oz / 180.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Dedicated game buttons | |
| Keys | |
| Left: Other; Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Lunar Red, Eclipse Black, Comet Blue | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 86.90% screen-to-body | 6.3-inch, 81.40% screen-to-body |
| Type | |
| 120Hz | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 387 PPI | 1520x720px, 19:9 ratio, 269 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) | Snapdragon 632 SDM632 (14 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
Octa-core 1800 MHz |
| GPU | |
| Adreno 730 | Adreno 506 |
| Memory | |
| 16GB/256GB (UFS 3.1) 16GB/512GB |
2GB/16GB (eMMC 5.1) 2GB/32GB 3GB/32GB 3GB/64GB 4GB/64GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC |
| OS | |
| Android (12) | Android (10, 9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 65.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.97” Pixel size: 0.7 μm |
12 MP Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.9" Pixel size: 1.25 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
2 MP (Depth information) |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 16 MP | 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 4.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| Type-C, USB 3.0 | microUSB, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 32GB internal storage
| Memory | 32GB |
|---|---|
With 3GB RAM and 32GB internal storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
With 3GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 3GB/64GB |
|---|---|
With 4GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
Discover more
|
|