nubia Red Magic 5S vs Apple iPhone 11 Pro Max Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| nubia Red Magic 5S | Apple iPhone 11 Pro Max |
|
Released
·
Sep 02, 2020
|
Released
·
Sep 20, 2019
|
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
6.5-inch · 2688x1242px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
4500 mAh
|
3969 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 26, 2020 | Sep 10, 2019 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $579 | €579 | 4GB/64GB - $1099 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.64 x 3.07 x 0.38 inches 168.56 x 78 x 9.75 mm |
6.22 x 3.06 x 0.32 inches 158 x 77.8 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 7.76 oz / 220.0 g | 7.97 oz / 226.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass) Frame: Metal |
Back: Glass Frame: Stainless steel |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Left: Volume control, Lock/Unlock key; Right: Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Sonic silver | Gold, Silver, Space gray, Midnight green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 82.54% screen-to-body | 6.5-inch, 84.52% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 144Hz, HDR, 600 nits | OLED, HDR, 800 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 388 PPI | 2688x1242px, 19.5:9 ratio, 456 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) | Apple A13 Bionic APL1W85 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Kryo 585 |
Hexa-core 2650 MHz Lightning and Thunde |
| GPU | |
| Adreno 650 | Apple-designed 4 core |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 12GB/256GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (NVMe) 4GB/256GB 4GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (10) | iOS (15.x, 14.x, 13.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1742 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4107 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2103 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1617 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh | 3969 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| USB Power Delivery | USB Power Delivery Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 55.0W | Wired: 18.0W Wireless: 7.5W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 49min
Browsing
12h 54min
Video
8h 58min
Gaming
7h 30min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
12 MP (Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.12 μm |
12 MP (Telephoto, Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Pixel size: 1.75 μm |
12 MP (Ultra-wide, Sapphire crystal lens cover) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm |
| Flash | |
| LED | Quad LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (15 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) Time-lapse video | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p OIS, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 8 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP (EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.0 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n41, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A Pro Cat 19 (1600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 25, 2019 FCC ID value: BCG-E3306A | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.00 W/kg Body: 0.99 W/kg Simultaneous Transmission: 1.53 W/kg Wireless Router: 0.99 W/kg |
|
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
| Colors | Pulse |
| Prices (MSRP) | $649 | €649 |
with 512 GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1449 |
with 256 GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1249 |
Discover more
|
|