nubia Red Magic 5G vs Motorola Moto G62 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| nubia Red Magic 5G | Motorola Moto G62 5G |
|
Released
·
Apr 21, 2020
|
Released
·
Jun 28, 2022
|
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
4500 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 14, 2020 | Jun 14, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $579 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.64 x 3.07 x 0.38 inches 168.56 x 78 x 9.75 mm |
6.37 x 2.91 x 0.34 inches 161.8 x 74 x 8.6 mm |
| Weight | |
| 7.69 oz / 218.0 g | 6.49 oz / 184.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass) Frame: Aluminum |
Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Eclipse black, Hot Rod red | Green, Graphite |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 82.54% screen-to-body | 6.5-inch, 85.29% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 144Hz, HDR, 600 nits | IPS LCD, 120Hz |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 388 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | |
| Features | |
| HDR support, Pressure-sensitive, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) | Snapdragon 480+ 5G SM4350-AC |
| Processor | |
| Octa-core Kryo 585 |
Octa-core 2x2.2GHz Kryo 460 6x1.8GHz Kryo 460 |
| GPU | |
| Adreno 650 | Adreno 619 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.0) 12GB/256GB |
4GB/64GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 3.0, USB Power Delivery | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
15h 50min
Video
12h 53min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.64 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Pixel size: 1.75 μm |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) Time-lapse video |
Yes |
| Front | |
| 8 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.1 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, aptX | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n41, n78, SA, NSA | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 40, 41, 43 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
| Colors | Pulse |
| Prices (MSRP) | $649 |
With 6GB RAM and 128GB internla storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|