nubia Red Magic 3S vs Xiaomi Redmi Note 10 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| nubia Red Magic 3S | Xiaomi Redmi Note 10 |
|
Released
·
Oct 16, 2019
|
Released
·
April 2021
|
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Single camera
|
Quad camera
|
|
12GB · 256GB
|
4GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 16, 2019 | Mar 04, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $600 | $199 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.76 x 3.09 x 0.38 inches 171.7 x 78.5 x 9.65 mm |
6.32 x 2.93 x 0.33 inches 160.46 x 74.5 x 8.29 mm |
| Weight | |
| 7.58 oz / 215.0 g | 6.31 oz / 178.8 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | |
| Resistance | |
| Splash; IP53 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Cyber shade | Onyx Gray, Pebble White, Lake Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 80.55% screen-to-body | 6.4-inch, 83.55% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 90Hz, HDR | AMOLED, 1100 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 388 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 409 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | Corning Gorilla Glass 3 |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855+ SM8150-AC (7 nm) | Snapdragon 678 (11 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Kryo 485 |
Octa-core 2200 MHz Kryo 460 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Adreno 612 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR4)/256GB (UFS 3.0) 8GB/128GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.2) 4GB/128GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+ | Qualcomm Quick Charge 4+ |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm | 48 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (15 fps), 4K UHD (30 fps), 1080p Video calling, Video sharing |
Yes |
| Front | |
| 16 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
13 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, SBAS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Cat 12/13 (600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jan 26, 2021 FCC ID value: 2AFZZK7AG | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.09 W/kg Body: 1.09 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.75 W/kg |
|
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
| Colors | Eclipse black, Mecha silver |
| Prices (MSRP) | $479 |
With 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 6GB RAM and 128GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|