ZTE Axon 30 5G vs ZTE Axon 11 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| ZTE Axon 30 5G | ZTE Axon 11 |
|
Released
·
Sep 09, 2021
|
Released
·
Mar 30, 2020
|
|
6.9-inch · 2460x1080px
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
4000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 23, 2020 | |
| Prices (MSRP) | |
| $599 | €599 | €599 non 5G version - $349 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.70 x 3.06 x 0.31 inches 170.2 x 77.8 x 7.8 mm |
6.27 x 2.89 x 0.31 inches 159.2 x 73.4 x 7.9 mm |
| Weight | |
| 6.67 oz / 189.0 g | 5.93 oz / 168.0 g non 5G version - 165 g |
| Materials | |
| Back: Glass | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Aqua | Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.9-inch, 85.97% screen-to-body | 6.5-inch, 87.90% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz | AMOLED |
| Resolution | |
| 2460x1080px, 20.5:9 ratio, 388 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 398 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.4 (Average) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 870 5G SM8250-AC (7 nm) | Snapdragon 765G (7 nm) non 5G version - MediaTek Helio P70 (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 32000 MHz Kryo 585 |
Octa-core 2400 MHz Kryo 475 non 5G version - Octa-core, 4x2.1GHz ARM Cortex-A73, 4x2.0GHz ARM Cortex-A53 |
| GPU | |
| Adreno 650 | Adreno 620 non 5G version - ARM Mali-G72 MP3 |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/128GB 12GB/256GB |
6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 2048 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh | 4000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Qualcomm Quick Charge 4+ |
| Charge speed | |
| Wired: 55.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) | 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD EIS |
| Front | |
| 16 MP (Under-screen) | 20 MP Video capture: 1080p |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.1 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, SBAS, NavIC, GNSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| DTS:X Virtual Surround | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n28, n38, n41, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 20, 26, 28 non 5G version - 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 32 |
|
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Aug 13, 2021 FCC ID value: SRQ-ZTEA2322G | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.10 W/kg Body: 0.98 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.07 W/kg |
|
| EU SAR | |
| Head: 1.59 W/kg | |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
LTE only
| System chip | MediaTek Helio P70 (12 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2100 MHz Arm Cortex-A53, Arm Cortex-A73 |
| GPU | Arm Mali-G72 MP3 |
| Charging | MediaTek Pump Express |
| Charge speed | Wired: 18.0W |
| Main camera | 48 MP |
| Video recording | 1080p |
| Weight | 5.82 oz / 165.0 g |
| LTE Bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 32 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Bluetooth | 5.0 |
| EU SAR | Head: 0.68 W/kg |
| Prices (MSRP) | €349 |
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|