ZTE Axon 30 5G vs Google Pixel Fold Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| ZTE Axon 30 5G | Google Pixel Fold |
|
Released
·
Sep 09, 2021
|
Released
·
Jun 27, 2023
|
|
6.9-inch · 2460x1080px
|
7.6-inch · 2208x1840px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
4500 mAh
|
4821 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 10, 2023 | |
| Prices (MSRP) | |
| $599 | €599 | 12GB/256GB - $1799 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.70 x 3.06 x 0.31 inches 170.2 x 77.8 x 7.8 mm |
5.50 x 6.25 x 0.23 inches 139.7 x 158.7 x 5.8 mm |
| Folded | |
| (139.7 x 79.5 x 12.1 mm) | |
| Weight | |
| 6.67 oz / 189.0 g | 9.98 oz / 283.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IPX8 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Aqua | Obsidian, Porcelain |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.9-inch, 85.97% screen-to-body | 7.6-inch, 82.64% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz | OLED, 120Hz, HDR, 1450 nits |
| Resolution | |
| 2460x1080px, 20.5:9 ratio, 388 PPI | 2208x1840px, 6:5 ratio, 378 PPI |
| Front cover display | |
| 5.8 inches 2092 x1080 px OLED 120Hz refresh rate, Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass Victus) |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.4 (Average) | 1.5 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 870 5G SM8250-AC (7 nm) | Google Tensor G2 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 32000 MHz Kryo 585 |
Octa-core |
| GPU | |
| Adreno 650 | Yes |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/128GB 12GB/256GB |
12GB (LPDDR5)/256GB (UFS 3.1) 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | Android (15, 14, 13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1483 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3568 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 1641 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1203 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh | 4821 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 55.0W | Wired: 21.0W Wireless: 7.5W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 23min
Browsing
13h 38min
Video
7h 22min
Gaming
6h 48min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) | 48 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) | 10.8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.25 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) | 10.8 MP (Telephoto) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.0 Sensor size: 1/3.1" Pixel size: 1.22 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, 10-bit HDR |
| Front | |
| 16 MP (Under-screen) | 8 MP Folded: 9.5 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
137
Overall
147
Photo
127
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n75, n77, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 19 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Aug 13, 2021 FCC ID value: SRQ-ZTEA2322G | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.10 W/kg Body: 0.98 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.07 W/kg |
|
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|