ZTE Axon 11 vs Apple iPad Pro 11-inch (2021) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| ZTE Axon 11 | Apple iPad Pro 11-inch (2021) |
|
Released
·
Mar 30, 2020
|
Released
·
May 21, 2021
|
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
11.0-inch · 2388x1688px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
7540 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 23, 2020 | Apr 20, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| €599 non 5G version - $349 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.27 x 2.89 x 0.31 inches 159.2 x 73.4 x 7.9 mm |
9.75 x 7.03 x 0.23 inches 247.6 x 178.5 x 5.9 mm |
| Weight | |
| 5.93 oz / 168.0 g non 5G version - 165 g |
16.44 oz / 466.0 g 5G version - 470 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
|
| Materials & Colors | |
| Silver, Space Gray | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control |
| Colors | |
| Black | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 87.90% screen-to-body | 11.0-inch, 85.43% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED | IPS LCD, 120Hz, 600 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 398 PPI | 2388x1688px, 266 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.9 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 765G (7 nm) non 5G version - MediaTek Helio P70 (12 nm) |
Apple M1 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz Kryo 475 non 5G version - Octa-core, 4x2.1GHz ARM Cortex-A73, 4x2.0GHz ARM Cortex-A53 |
Octa-core 3100 MHz |
| GPU | |
| Adreno 620 non 5G version - ARM Mali-G72 MP3 |
Apple 8-core GPU |
| Memory | |
| 6GB/128GB | 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 16GB/1024GB 16GB/2048GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 2048 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (10) | iPadOS (14.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 7540 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+ | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
7h 32min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 |
12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
10 MP (Ultra-wide) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.4 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
ToF 3D depth sensing (Depth information) |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| Dual LED | Quad LED |
| Video recording | |
| 4K UHD EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
| Front | |
| 20 MP Video capture: 1080p |
12 MP (Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, SBAS, NavIC, GNSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS |
| Other | |
| NFC | Tethering, Computer sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Multiple speakers |
| Features | |
| DTS:X Virtual Surround | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | DLNA,Wireless screen share,MirrorLink |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation, Video recording | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n28, n38, n41, n77, n78 | 5G version - n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 20, 26, 28 non 5G version - 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 32 |
5G version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 5G version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 5G version - 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Regulatory Approval
| EU SAR | |
|---|---|
| Head: 1.59 W/kg | |
Alternative variants
LTE only
| System chip | MediaTek Helio P70 (12 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2100 MHz Arm Cortex-A53, Arm Cortex-A73 |
| GPU | Arm Mali-G72 MP3 |
| Charging | MediaTek Pump Express |
| Charge speed | Wired: 18.0W |
| Main camera | 48 MP |
| Video recording | 1080p |
| Weight | 5.82 oz / 165.0 g |
| LTE Bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 32 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Bluetooth | 5.0 |
| EU SAR | Head: 0.68 W/kg |
| Prices (MSRP) | €349 |
With 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 2TB storage
| Memory | 16GB/2048GB |
|---|---|
With 5G
| Weight | 16.58 oz / 470.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
| Location | GPS, A-GPS |
| Other | UMA (Wi-Fi Calling) |
Discover more
|
|