ZTE Axon 10 Pro vs realme X2 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| ZTE Axon 10 Pro | realme X2 Pro |
|
Released
·
May 10, 2019
|
Released
·
October 2019
|
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
12GB · 256GB
|
6GB · 64GB
|
|
4000 mAh
|
4000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| 12GB/256GB - $600 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.27 x 2.89 x 0.31 inches 159.2 x 73.4 x 7.9 mm |
6.34 x 2.98 x 0.34 inches 161 x 75.7 x 8.7 mm |
| Weight | |
| 6.28 oz / 178.0 g | 7.02 oz / 199.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP54 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Blue | Neptune blue, Lunar white |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 87.90% screen-to-body | 6.5-inch, 83.69% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, HDR | Super AMOLED, 90Hz, HDR, 1000 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 398 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) | Snapdragon 855+ SM8150-AC (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 485 | Octa-core Kryo 485 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Adreno 640 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR4)/256GB 8GB/256GB |
6GB (LPDDR4)/64GB 8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 2000 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 4000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+ Qi wireless charging |
OPPO VOOC |
| Charge speed | |
| Wired: 50.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Pixel size: 0.8 μm | 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 20 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 11 mm |
8 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.4 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/3.2" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 |
13 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.5 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) EIS |
| Front | |
| 20 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 16 MP (EIS) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, aptX-HD | Dolby Atmos |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jun 20, 2019 FCC ID value: SRQ-AXON10PRO | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.20 W/kg Body: 1.01 W/kg Simultaneous Transmission: 1.56 W/kg Wireless Router: 1.22 W/kg |
|
Alternative variants
with 8 GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $550 |
with 128 GB storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
with 256 GB storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|