ZTE Axon 10 Pro vs ZTE Axon 11 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| ZTE Axon 10 Pro | ZTE Axon 11 |
|
Released
·
May 10, 2019
|
Released
·
Mar 30, 2020
|
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
12GB · 256GB
|
6GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
4000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 23, 2020 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $600 | €599 non 5G version - $349 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.27 x 2.89 x 0.31 inches 159.2 x 73.4 x 7.9 mm |
6.27 x 2.89 x 0.31 inches 159.2 x 73.4 x 7.9 mm |
| Weight | |
| 6.28 oz / 178.0 g | 5.93 oz / 168.0 g non 5G version - 165 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP54 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Blue | Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 87.90% screen-to-body | 6.5-inch, 87.90% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, HDR | AMOLED |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 398 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 398 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) | Snapdragon 765G (7 nm) non 5G version - MediaTek Helio P70 (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
Octa-core 2400 MHz Kryo 475 non 5G version - Octa-core, 4x2.1GHz ARM Cortex-A73, 4x2.0GHz ARM Cortex-A53 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Adreno 620 non 5G version - ARM Mali-G72 MP3 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR4)/256GB 8GB/256GB |
6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 2000 GB | microSDXC up to 2048 GB |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 4000 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+ Qi wireless charging |
Qualcomm Quick Charge 4+ |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Pixel size: 0.8 μm |
64 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 |
| Second camera | |
| 20 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 11 mm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) | 4K UHD EIS |
| Front | |
| 20 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
20 MP Video capture: 1080p |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, SBAS, NavIC, GNSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, aptX-HD | DTS:X Virtual Surround |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n28, n38, n41, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 20, 26, 28 non 5G version - 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jun 20, 2019 FCC ID value: SRQ-AXON10PRO | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.20 W/kg Body: 1.01 W/kg Simultaneous Transmission: 1.56 W/kg Wireless Router: 1.22 W/kg |
|
| EU SAR | |
| Head: 1.59 W/kg | |
Alternative variants
with 8 GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $550 |
LTE only
| System chip | MediaTek Helio P70 (12 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2100 MHz Arm Cortex-A53, Arm Cortex-A73 |
| GPU | Arm Mali-G72 MP3 |
| Charging | MediaTek Pump Express |
| Charge speed | Wired: 18.0W |
| Main camera | 48 MP |
| Video recording | 1080p |
| Weight | 5.82 oz / 165.0 g |
| LTE Bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 32 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Bluetooth | 5.0 |
| EU SAR | Head: 0.68 W/kg |
| Prices (MSRP) | €349 |
Discover more
|
|