Xiaomi pad 5 vs Huawei MatePad Pro 12.2 (2024) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi pad 5 | Huawei MatePad Pro 12.2 (2024) |
|
Released
·
Sep 23, 2021
|
Released
·
Sep 13, 2024
|
|
11.0-inch · 2560x1600px
|
12.2-inch · 2800x1840px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
8720 mAh
|
10100 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 15, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| €350 | 12GB/256GB - €570 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 10.03 x 6.55 x 0.27 inches 254.7 x 166.3 x 6.9 mm |
10.68 x 7.19 x 0.22 inches 271.3 x 182.5 x 5.5 mm |
| Weight | |
| 18.03 oz / 511.0 g | 17.92 oz / 508.0 g |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Left: Volume control | |
| Colors | |
| Cosmic Black, Pearl White | Gold, White, Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 82.78% screen-to-body | 12.2-inch, 88.96% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz | OLED, 144Hz, 2000 nits |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 274 PPI | 2800x1840px, 275 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 5.8 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 860 SM8150-AC (7 nm) | Kirin 9000S (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 3 MHz Kryo 485 Gold |
Octa-core 1x2.62GHz Taishan Big 3x2.15GHz Taishan Mid 4x1.53GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Maleoon 910 MP4 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 3.1) 6GB/256GB |
12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (12, 11) | HarmonyOS |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1304 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4278 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 1058 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1050 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8720 mAh | 10100 mAh |
| Charging | |
| USB Power Delivery | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | Wired: 100.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 |
13 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps), 720p (30 fps) | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|