Xiaomi pad 5 vs Apple iPad 10.2 (2020) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi pad 5 | Apple iPad 10.2 (2020) |
|
Released
·
Sep 23, 2021
|
Released
·
Sep 18, 2020
|
|
11.0-inch · 2560x1600px
|
10.2-inch · 2160x1620px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
6GB · 128GB
|
3GB · 32GB
|
|
8720 mAh
|
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 15, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| €350 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 10.03 x 6.55 x 0.27 inches 254.7 x 166.3 x 6.9 mm |
9.87 x 6.85 x 0.30 inches 250.6 x 174.1 x 7.5 mm |
| Weight | |
| 18.03 oz / 511.0 g | 17.46 oz / 495.0 g Wi-Fi only - 490 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
|
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Left: Volume control | Right: Volume control |
| Colors | |
| Cosmic Black, Pearl White | Silver, Space gray, Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 82.78% screen-to-body | 10.2-inch, 74.94% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz | IPS LCD, 500 nits |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 274 PPI | 2160x1620px, 4:3 ratio, 265 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 860 SM8150-AC (7 nm) | Apple A12 Bionic (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 3 MHz Kryo 485 Gold |
Hexa-core 2x2.5GHz Vortex+ 4x1.6GHz Tempest |
| GPU | |
| Adreno 640 | Apple GPU 4 core |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 3.1) 6GB/256GB |
3GB/32GB 3GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (12, 11) | iPadOS (18.x, 17.x, 16.x, 15.x, 14.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8720 mAh | Li - Ion |
| Charging | |
| USB Power Delivery | |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 |
8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| Dual LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps), 720p (30 fps) | 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
1.2 MP (HDR) Video capture: 720p |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 4.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
Wi-fi Only
| Weight | 17.28 oz / 490.0 g |
|---|---|
Discover more
|
|