Xiaomi Redmi Note 9T vs Xiaomi Redmi Note 8T Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 9T | Xiaomi Redmi Note 8T |
|
Released
·
Jan 18, 2021
|
Released
·
Sep 26, 2019
|
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
6.3-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
4GB · 64GB
|
3GB · 32GB
|
|
5000 mAh
|
4000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 08, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - €229 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.37 x 3.04 x 0.36 inches 161.9 x 77.3 x 9.05 mm |
6.34 x 2.97 x 0.34 inches 161.15 x 75.4 x 8.6 mm |
| Weight | |
| 7.02 oz / 199.0 g | 7.05 oz / 199.8 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Splash | Splash |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Nightfall black, Daybreak purple | Moonlight white, Neptune blue, Space black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 83.65% screen-to-body | 6.3-inch, 80.20% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 395 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 409 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 5 |
| Features | |
| Oleophobic coating | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 800U (7 nm) | Snapdragon 665 SM6125 (11 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
Octa-core 2000 MHz Kryo 260 |
| GPU | |
| Mali-G57 MC3 | Adreno 610 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.1) 4GB/128GB |
3GB/32GB 4GB/64GB 4GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 256 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm | 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (120 fps) | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) EIS |
| Front | |
| 13 MP (Slow-motion videos) Video capture: 1080p (30 fps) | 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 4.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42 | 38, 40 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 128GB (UFS 2.2) |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €269 |
with 128 GB storage
| Memory | 4GB/128GB |
|---|---|
with 64 GB storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
Discover more
|
|